EU kutak u našoj školi

REPUBLIKA IRSKA (Poblacht na hÉireann)

Posjetio ju je učitelj Veljko Ferenčak.

Republika Irska je otočna država koja se nalazi na samom zapadu Europe. Jedinu kopnenu granicu ima s UK (Sjevernom Irskom). Glavni grad je Dublin u kojem (s okolicom) živi oko 40% stanovništva Irske. U Irskoj živi oko 5 mil. stanovnika. Službeni jezici su engleski i irski (gaelic), ali se potonjim aktivno služi vrlo mali udio stanovnika uglavnom u ruralnim zajednicama duž obala Atlantskog oceana. Unatoč tome svi javni natpisi istaknuti su na oba jezika.

neokasicistička vrata u Dublinu

U Irskoj prevladavaju niski brežuljci i manja brda koja se dominantno koriste za pašnjake. Klima je umjereno topla vlažna i pod snažnim utjecajem tople Golfske struje koja prolazi duž zapadne obale otoka. Utjecaj te morske struje je toliko snažan da na jugu Irske palme nisu neuobičajen prizor. Karakteristične vremenske prilike su vrlo promjenjivo i često vjetrovito vrijeme.

Od jedne od najsiromašnijih država Europe preobrazila se u jednu je od najbogatijih i najrazvijenijih država svijeta što je rezultat pametnog korištenja fondova EU kojoj je Irska pristupila 1973. Prema MMF-u Irski BDP/st. iznosi nešto manje od 100.000 $, što ju svrstava na 3. mjesto u svijetu (iza Luksemburga i Singapura). Time Irska privlači velik broj migranata iz EU, pa je tako poljski jezik drugi najzastupljeniji jezik u Irskoj (nakon engleskog i prije irskog). Nakon ulaska Hrvatske u EU Irska je postala jedno od vodećih odredišta i za brojne ekonomske migrante iz Hrvatske.

Iako gotovo nestao zbog  višestoljetne dominacije Engleske nad Irskom keltski identitet Irske je doživio svoju renesansu krajem 19. i početkom 20. st. te je postao središnja točka izgradnje irske nacije. Obnavljane su keltske tradicije u mjeri u kojoj su mogle biti rekonstruirane, pa se tako danas nacionalnim irskim sportovima smatraju keltski nogomet (gaelic football) – kombinacija nogometa i ragbija te hurling – kombinacija rukometa i hokeja na travi. Iako je u Irskoj prisutan vrlo snažan utjecaj katoličke crkve u svim segmentima društva, on postupno slabi te Irska danas ima jedno od najliberalnijih zakonodavstava u pogledu prava i sloboda pojedinaca.

Loughcrew (Sliabh na Cailli) neolitska nekropola

ostatci srednjovjekovne opatije Fore

Prepoznatljivi nacionalni simboli Irske su harfa, vilenjak (leprikon) i ćup zlata, djetelina s četiri lista, keltski križ i naravno zelena boja. Najpoznatiji predstavnici irske kuhinje su irski gulaš (govedina i povrće), jela od janjentine i govedine te riba s krumpirima (fish and chips). Najpoznatije irsko piće je pivo, pogotovo Guinness, ali postoji i snažna tradicija žestokih pića (whiskey).

Interesantne činjenice:

• U Irskoj nema zmija (navodno ih je protjerao Sv. Patrik)
  • Irska je jedina europska država koja danas ima manje stanovnika nego prije 150 godina (prije velike gladi polovicom 19.st. i masovnog iseljavanja kao njene posljedice u Irskoj je živjelo 8 mil. stanovnika)
  • Irska je država s najviše pobjeda na Eurosongu (7 puta)
  • Ako poklanjate cvijeće izbjegnite ljiljane i bijelo cvijeće (ljiljani se koriste u vjerskim svečanostima, a bijelo cvijeće na sprovodima)

objavio: Marijana Kosturik   datum: 18. 2. 2022.