Terenska nastava - Aleja glagoljaša

U sklopu nastave povijesti i hrvatskog jezika učenici 6. razreda su 6.11. posjetili Roč, Hum i prošli Alejom glagoljša koja ih povezuje.

Na terenskoj nastavi su sudjelovali učenici 6. razreda PŠ Sv. Petar u Šumi i PŠ Tinjan u pratnji učitelja povijesti Mihaela Kiršića i Veljka Ferenčaka. Tokom cijele terenske nastave učenici su imali stručno vodstvo lokalnog vodiča koji ime je na razumljiv i zabavan način opisao prošlost Roča i Huma te opisao način života u malim gradićima tokom srednjega vijeka. Učenici su se upoznali sa glagoljaškom baštinom Istre i Hrvatske, znamenitim povijesnim ličnostima vezanim uz glagoljicu, načinom na koji su se tiskale prve knjige te brojnim zanimljivostima i povijesnim anegdotama iz prošlosti toga dijela Istre. Prilikom zaustavljanja kod pojedinih obilježja Aleje glagoljaša učenici su imali priliku saznati više o načinu širenja pismenosti, obrazovanja i važnosti glagoljice u Hrvatskoj povijesti. Uz teme iz povijesti i hrvatskog jezika učenici su na terenskoj nastavi primjenjivali i znanja iz geografije o klimi i oblikovanju reljefa.

Terenska nastava je završila obilaskom Huma u kojem su učenici dobili slobodno vrijeme za druženje i opuštanje, nakon čega je uslijedio povratak u Sv. Petar u Šumi u koji smo stigli u ranim popodnevnim satima.

objavio: Veljko Ferenčak   datum: 6. 12. 2023.

« Travanj 2024 »