Povijest škole

Osnovna škola u Sv. Petru u Šumi otvorena je 1857. godine. U to vrijeme bilježimo početke osnovnog školstva u Istri. I prije otvorenja osnovne škole u Sv. Petru u Šumi je postojalo obrazovanje mladeži koje su održavali pavlini.
U Sv. Petru u Šumi, u zgradi u kojoj se danas nalazi supetarska općina, 16. studenoga 1857. otvorena je pučka škola. O tome svjedoče ploče iznad ulaznih vrata.
Godine 1912. izgrađena je nova škola, među najljepšima u Istri. Svečano je otvorena 22.09.1909. Uz tri učionice, u zgradi se nalazio i stan za nadučitelja.
Djeca su bila obavezna pohađati školu od 6. do 14. godine. A nakon toga, djeca su trebala polaziti tečajeve za daljnju izozbrazbu. Prvi put, škola je 10.06.1960. organizirala proslavu dana škole. Suradnja škole i roditelja uvijek je  bila primjerena. Školu nisu podržavali samo roditelji učenika već i stanovnici.
Godine 2003. otvorena je preuređena i dograđena moderna školska zgrada.

Danas škola broji 107 učenika i ima 8 razreda.