Samostreli u školi

U sklopu nastave povijesti učenici 6. razreda dobili su zadatak kod kuće izraditi jedan od najpoznatijih srednjovjekovnih ratnih izuma – samostrel.

Na početku školske godine na satu povijesti su upoznali su se sa samostrelima i nekim vrstama samostrela te dobili upute za izradu. Samostrele i strijele za njih su izrađivali sami ili u paru. Samostreli su morali biti funkcionalni odnosno morali su biti izrađeni tako da ispaljuju za njih izrađene strijele na udaljenost od barem deset koraka. Uz to učenici su pri izradi morali voditi računa i o preciznosti.

Svi su se učenici zdušno primili zadatka i s nestrpljenjem čekali dan kada će se natjecanjem odlučiti pobjednik. Samostrele se učenici izradili uz pomoć roditelja (i ponekog starijeg brata), rezultati njihova rada su sve nas u školi oduševili.

U utorak 5. veljače testirali smo samostrele gađajući u metu udaljenu deset koraka. Nakon par probnih plotuna, učenici su pristupili gađanju u metu. Svaki učenik ili par je imao tri pokušaja te nakon što su svi učenici gađali metu na temelju ostvarenih bodova dobili smo pobjednika natjecanja. Najprecizniji samostrel, a pokazalo se ujedno i samostrel najvećeg dometa izradili su učenici Daniel Dajčić i David Dermit.

Iako je samo jedan samostrel odnio pobjedu, svaki je od njih bio malo remek djelo maštovitosti i vještine šestaša.

Kakve su samostrele napravili i kako je izgledalo natjecanje pogledajte u galeriji.

objavio: Marijana Kosturik   datum: 4. 2. 2019.

« Svibanj 2024 »