ŠKOLSKI PROJEKT "MASLINA"

U sklopu školskog projekta „Maslina“, učenici razredne nastave krenuli su u realizaciju jednog njegovog dijela – berbe maslina.

Učenici razredne nastave PŠ Trviž i Kašćerga okupili su se ispred škole u Kašćergi, te nakon okrijepe pitom od jabuka, svježe pečenim fritulicama i sokom koje je pripremila njihova kuharica učenici su krenuli u obližnji maslinik koji se nalazi u blizini sela.

Maslinik je vlasništvo učiteljice Nerine Hrvatin i njezine obitelji. Najprije su učenici upoznati sa vrstom maslina, načinom uzgoja, rezidbom i načinom berbe. Vrsta koju su brali zove se leccino (lečino). Radi lakše berbe masline su bile rezane u oblik koji se zove grmolika vaza. Odreže se središnja grana, a pusti se 4 -5 bočnih kako bi maslina imala dovoljan protok zraka i svjetla. Masline se beru pojedinačno ili "šmrkanjem" plodova sa grane, a nakon berbe potrebno ih je čim prije odnjeti u uljaru kako bi se dobilo što kvalitetnije ulje. Od 100 kg ubranog ploda dobije se oko 15 litara maslinova ulja.

Svaki razred dobio je svoj red maslina koje je trebalo ubrati, a naravno pomagale su im njihove učiteljice ubirajući masline sa viših grana.

objavio: JASNA Matas Sinožić   datum: 24. 10. 2012.