FIZIKA EKSPRES ZA UČENIKE SEDMIH I OSMIH RAZREDA

U našoj školi su 1. ožujka 2012. godine gostovali studenti Damjan, Marija i Davor kako bi učenicima 7. i 8. razreda prezentirali zanimljive pokuse i tako popularizirali i promovirali prirodoslovna znanja. Studenti su prezentacijom zanimljivih eksperimenata pokazali učenicima primjenu fizike u svakodnevnom životu i time ostvarili cilj projekta.

Započeli su upoznavanjem s dušikom i njegovim svojstvima, eksperimentom s bananom koja je nakon stajanja u dušiku poslužila kao čekić. Pokazali su nam kako se mijenja vrelište vode ovisno o tlaku i kako se napuhani balon sam počinje širiti u vakumu.  Pokazali su nam eksperimente koristeći mikrovalnu u kojoj je i razbijena žarulja svjetlila, a sapun potpuno promijenio izgled.

Nakon objašnjavanja valova na primjeru mikrovalne, pokazali su ih i pomoću Rubensove cijevi i zvuka, što je bilo još i zanimljivije.

Za kraj pratili smo eksperiment na školskom igralištu, kada su studenti raznijeli bocu s tekućim dušikom. Eksperiment smo zbog svoje sigurnosti pratili s velike udaljenosti. Sve je dobro završilo. Našim gostima pomogli smo spakirati stvari i zaželjeli ponovni susret u jednako dobrom raspoloženju.

Priloženi dokumenti:
Fizika_ekspres.doc (1,000.50 KB)

objavio: Mirjana Zović   datum: 7. 3. 2012.