Dan Kravate 2022.

„[Kravata] Počela je kao rubac oko vrata hrvatskih vojnika, a danas je najrasprostranjeniji modni detalj u svijetu.“

Hrvatski je sabor 2008. godine proglasio 18. listopadom Danom kravate.

Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog materijala. Kao izvorni hrvatski proizvod, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.

Hrvatski sabor proglasio je 2008. godine upravo 18. listopada Danom kravate. Od tada se Dan kravate svake godine 18. listopada svečano obilježava kao Svjetski dan kravate u Hrvatskoj.

Učenici od 5. do 8. razreda su zajedno sa učiteljicom Martinom bibulić Kiršić i uz valiku pomoć kuhara Nikole Širola izradili veliku kravatu koju su sami i oslikali te je na jedan dan i naša škola dobila svoju kravatu.

objavio: David Jelenković   datum: 18. 10. 2022.