8. 9. Međunarodni dan pismenosti - hrvatska ćirilica

Na inicijativu UNESCO-a još od davne 1965. svake se godine 8. rujna obilježava Međunarodni dan pismenosti s ciljem iskorjenjivanja nepismenosti. Ovogodišnji Međunarodni dan pismenosti posvećen je hrvatskoj ćirilici kao drugome hrvatskom pismu.

„Uza svu našu posebnu naklonost prema hrvatskoj glagoljskoj kulturnoj baštini, moramo imati na umu i u srcu, da je hrvatski narod od prvih početaka svoje pismenosti, na ovom razmeđu kultura i crkava bio u stvari tropismen narod.

Latinski jezik i kulturno stvaralaštvo Hrvata na tom univerzalnom europskom jeziku pripada jednako tako hrvatskoj kulturi. Još i više. Upravo preko latinske pismenosti mi smo od najranije pojave našeg naroda na ovim prostorima kao pupčanom vrpcom vezani uz kulturu i uljudbu europskog Zapada.

Naša zasebna glagoljsko-ćirilska pismenost samo je jedan vid obogaćivanja i naše narodne i opće europske kulture, a ne znak dijeljenja od te kulture, a posebno ne suprotstavljanje toj kulturi.“

(Benedikta Zelić Bučan)

(preuzeto sa Staroslavneskog instituta)

Učenici 7. razreda su zajedno sa učiteljicom Jelenom Načinović izradili prigodni plakat vezan uz hrvatsku ćirilicu, te su mogli usporediti ju sa srpskom ćirilicom kojom su bile napisane izložene knjige.

Učenici 4. razreda zajedno sa svojom učiteljicom Jasminkom Milovan su od žice oblikovali slova hrvatske ćirilice.

objavio: David Jelenković   datum: 13. 9. 2022.