TERENSKA NASTAVA 5. RAZREDA – PP UČKA

„Pozdrav s mora, pozdrav sa planina

Zlatna grota mojega života

Učka gora kao slika njena

Zakantala trajna nina nena“

(E. Pisak)

Učenici 5. razreda PŠ Trviž i PŠ Karojba posjetili su 24. svibnja Park prirode Učka.

Učenici su u pratnji učitelja Jagode Oplanić i Davida Jelenkovića posjetili Centar za posjetitelje na Poklonu i Land-art pješačku stazu.

Središnje mjesto Centra je multimedijalni interpretacijski postav, u kojem su, na moderan i interaktivan način, prezentirane prirodne, kulturne i povijesne vrijednosti prostora Parka prirode Učka i okolnog područja, uz naglasak na potrebe njegove zaštite i očuvanja. Sadržaj je podijeljen u tematske cjeline: U planini, Dom, Fascinacija, Inspiracija i S vrha Učke. Cjeline na zabavan i edukativan način prikazuju prirodno i kulturno-povijesno bogatstvo Učke i Ćićarije. Pa tako su učenici mogli samo stvoriti svoga kukca koje se u potpunosti prilagodio životu u špilji, pomogli su šišmišu da uhvati što više plijena pomoću eholokacije, te na 3D modelu učke mogli pratiti njen geološki razvoj kroz eone, razvoj povijesnih naselja na Učki i Ćićariji kao i sva njezina vodena, šumska i livadna bogatstva.

Land-art pješačka staza je idejni projekt umjetnika Borisa Pecigoša, čija vodeća misao je razvijanje svijesti o značaju povezanosti čovjeka i prirode. Čovjek je, bez obzira na otuđenost i užurbanost današnjeg načina života, neodvojivi dio prirode. Iako samim svojim postojanjem utječe na prirodu i mijenja je, može naučiti slijediti ritmove prirode i poštivati druga bića koja s njim žive na planetu.

objavio: David Jelenković   datum: 24. 5. 2022.