Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“

Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, realizirao se i ove godine kroz dvodnevnu terensku nastavu  (8. i 9. svibnja). Posjet uključuje dolazak u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, predavanja „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“, posjet memorijalnih mjesta na području Vukovara: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – put spasa, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991., Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen doma Ovčara, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet Borovo Commerce, te posjet franjevačkom samostanu i crkvi Sv. Filipa i Jakova.

Rano ujutro 8.5 krenuli smo na izlet u Vukovar. Putem su nas okruživale ravnice,vinogradi, poljoprivredna zemljišta, rijeke… Do odredišta vozili smo se dugih osam sati. Kad smo stigli išli smo na ručak preko puta našeg hostela „Dubrovnik“. Nakon ručka slijedila su dva predavanja „Domvinski rat“ i  „Bitka za Vukovar“.  Zatim smo se smjestili u sobe i krenuli prema muzeju „Vučedolske golubice“. U muzeju smo vidjeli kako su pronašli Vučedolsku golubicu te kako su Vučedoli živjeli. Nakon muzeja imali smo slobodno vrijeme u gradu. Vrativši se u hostel išli smo na večeru i spremili se za disko na Dunavu. Tamo smo se odlično zabavili, plesali i pjevali. Nakon diska vratili smo se u hostel, istuširali te i otišli na spavanje.

Ujutro kad smo se probudili išli smo na doručak. Nakon doručka posjetili smo memorijalni centar. Zatim smo išli u bolnicu gdje su smještali ranjenike u Domovinskom ratu. Vidjeli smo rupe u stropu gdje su padale bombe te smo razgledali neobnovljene dijelove bolnice. Posjetili smo i memorijalni centar Ovčaru gdje su se nalazile slike i imena žrtava. Ispod slika nalazila se slama na kojoj su žrtve bile mučene, a na slami su se nalazili predmeti koji su ljudi imali kod sebe. Kasnije smo posjetili crkvu Sv. Filipa i Jakova. Kada smo razgledali crkvu vratili smo se u hostel na ručak. Slijedilo je još jedno predavanje nakon kojeg smo imali kviz u kojem je naša škola pobijedila. Nakon kviza nastavili smo naš put kući te stigli u kasnim večernjim satima.

Mia Pilat

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 12. 6. 2019.