FIZIKA EKSPRES

Fizika ekspres je projekt Studentske sekcije Hrvatskog fizikalnog društva (SSHFD) čiji je cilj popularizacija fizike i prirodnih znanosti uopće među mladima u cijeloj Hrvatskoj. Sudionici projekta su studenti fizike koji putuju sa Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu po cijeloj Hrvatskoj kako bi prenijeli radosti fizike djeci osnovnih i srednji škola iz cijele Hrvatske.

Dana 18. studenog 2013. godine našu školu posjetili su zabavni fizičari puni znanja po imenu: Stipe,Ognjen i Darko, jedni od najiskusnijih članova Fizike ekspres. Pokazali su nam nekoliko zanimljivih pokusa i eksperimenata. Glavna tema je bio tekući dušik i plin koji pleše, te što se to događa u vakuumu. Stavili su balon u tekući dušik, nakon minute su ga izvadili i bio je potpuno smrznut tako da ga je jedan od fizičara mogao smrviti što i jest. Tekući dušik nalazi se na temperaturi od 77 K, tj. -196.5 stupnjeva Celzijevih. Zbog tako niske temperature, s tekućim dušikom mogu se raditi zanimljivi i efektni pokusi. Pokazali su nam kako rade zvučni valovi i kako se može izračunati brzina svjetlosti. Oduševili su nas i zabavili, a i shvatili smo koliko je zapravo zabavna i zanimljiva fizika.

Petar i Gledis

objavio: JASNA Matas Sinožić   datum: 22. 11. 2013.