Naša mala knjižnica - projekt

Projekt „Naša mala knjižnica“

Treću godinu za redom knjižnica se uključila u međunarodni projekt „Naša mala knjižnica“, kojem je osnovni cilj poticanje kritičkog čitanja među djecom odnosno poticanje čitanja među mladima.

U projektu Naša mala knjižnica sudjelovali su učenici 4. razreda, OŠ Vladimira Nazora Pazin, PŠ Motovun i knjižničarka Natalia Suman.

Projekt je započet čitanjem priče finskih književnika i ilustratora Aino Havukainen i Sami Toivonen. Učenici su poslušali i pročitali priču Detektivi Tiko i Piko, Slučaj Prepolovitelja.

Tiko i Piko otvaraju detektivski ured, oblače detektivsku odjeću i odlaze na rođendan Ade Jaruge kako bi uhvatili tajnovitog Prepolovitelja. O kome se radi? Gdje se krije? I zašto prepolavlja stvari?

Učenici su pročitali knjigu te saznali krivca u priči. Shvatili su poruku koju priča šalje. Ekološka dimenzija ove knjige pomogla nam je da osvijestimo temu prevelike količine igračaka i zbrke u glavama koju ona stvara.
Zanimljivo im je bilo igranje detektiva i dobrog zapažanja. Učenici su se podijelili u grupe, jedna grupa su bili detektivi i imali zadatak da dobro promotre svoje prijatelje, a druga grupa djece je promijenila nešto na sebi (raspustili kosu, okrenuli majicu, skinuli čarapu itd.). Detektivi su na pet minuta napustili prostoriju, u međuvremenu su ostala djeca promijenila nešto na sebi a detektivi su imali zadatak uočiti što se promijenilo kod kojeg učenika.

Koristeći svoju bogatu maštu učenici su temperama i tintom, otiscima prstiju oblikovali slike. Napravili su povećala, naočale, tetrapak soka, puzzle i detektiva.

Učenici su uživali u čitanju slikovnica, pronalasku krivca i izradi zadatka.

objavio: Marina Srdoč   datum: 30. 4. 2021.

« Svibanj 2024 »