Svjetski dan vode

Kao i svake godine, 22. ožujka obilježavamo Svjetski dan voda koji nas podsjeća na važnost pitke vode. Čak 2,2 milijarde ljudi živi bez pristupa sigurnoj vodi, a temeljni fokus Svjetskog dana voda je podrška u postizanju jednog od ciljeva održivog razvoja: VODA ZA SVE DO 2030. GODINE.

Kada je voda rijetki resurs ili kada ljudi nemaju jednak pristup vodi, mogu porasti napetosti između zajednica i zemalja. Obzirom da voda može stvoriti mir ili izazvati sukob ovogodišnja tema Svjetskog dana voda je „Voda za mir“.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana voda učenici 5.r. su utorak, 19. ožujka, izrađivali filter za pročišćavanje vode.

Za izradu filtera bilo je potrebno: plastična boca od 0,5L ili 1L, platnena tkanina, elastična vrpca, vata, ugljen, pijesak, dvije vrste tla i šljunak.

Nakon izrade filtera za vodu, učenici su preko njega prelili onečišćenu vodu. Nakon par minuta, ovisno o kvaliteti filtera koji su napravili, iz filtera je u drugu posudu počela teći više-manje čista voda. Na taj način funkcioniraju i bunari koje su ljudi nekada imali kao jedina skladišta i izvor pitke vode. Također smo ovim pokusom pokazali da je jedna od uloga tla i pročišćavanje voda koje onda dođu u podzemne vode i mi ih nakon dodatnog pročišćavanja koristimo za piće.

Potrebno je osvijestiti da su prirodni izvori pitke vode neprocjenjivo bogatstvo bez kojeg život ne bi bio moguć, te da je dužnost svakog pojedinca, pa samim time u društva u cjelini, čuvanje izvora pitke vode.

Hvala učiteljici Jagodi Oplanić!

objavio: Marina Srdoč   datum: 27. 3. 2024.