Izložba radova Chiare Franke Vežnaver

„Početak“ je znakovit naziv izložbe radova Chiare Franke Vežnaver, učenice 8. r. PŠ Lupoglav nastalih 2021. godine. Izložba uživo postavljena je u hodniku OŠ Vladimira Nazora Pazin, PŠ Lupoglav povodom obilježavanja Dječjeg tjedna 2022. i Europske godine mladih u kojoj se želi ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, uključivije, zelenije i digitalnije budućnosti te u cilju poticanja razvoja vještina djece i mladih te kreativnosti, inicijativnosti, inovativnost i nadarenosti mladih.

Chiara Franca Vežnaver pokazuje izrazitu sklonost i potrebu za likovnim izražavanjem. Tijekom slobodnog vremena uživa u istraživanju i crtanju likova koji joj zaokupljaju interes. Pretežno se izražava crtežom iako je na izložbi prisutan i jedan rad u tehnici akvarela. Chiari želimo još mnogo izložbi i uspjeha u umjetničkom stvaranju te da, kao i što naziv izložbe kaže, ovo bude jedan hrabri početak u predstavljanju svojih radova publici.

U nastavku možete pročitati intervju sa Chiarom, rad učenica, Chiarinih razrednih kolegica te pogledati virtualnu izložbu slijedeći poveznicu https://www.artsteps.com/view/635c005b70154ebe67248f6f

Ne odustajte lako i neka nitko ne određuje što i kako crtate.

MOJ HOBI JE CRTANJE

U povodu obilježavanja Dječjeg tjedna razgovarali smo s učenicom osmoga razreda Područne škole Lupoglav, Chiarom Francom Vežnaver.

Za početak, molim te, predstavi se.

Ja sam Chiara Franca Vežnaver, dolazim iz Boljuna i imam 14 godina.

Što te potaklo da se počneš baviti crtanjem?

Počelo je više kao ljubav, kada sam još kao mala gledala umjetnice i željela postati uspješna kao i one.

Koliko ti je prosječno vremena potrebno za crtanje jednoga crteža?

Ovisno o tehnici koju izaberem, oko 5:30 sati.

Odakle dobivaš inspiraciju?

Dobivam je iz svog života, tuđeg ponašanja te ponekad iz filmova koji su mi u tom trenutku zanimljivi.

Jesi li ti jedina u obitelji koja crta?

Ne. Moja majka nerijetko crta, a otac ponekad crta tehničke crteže..

Kojim se još aktivnostima baviš u slobodno vrijeme?

Volim se uvaliti u stolicu, igrati video igre, pjevati i svirati klavir.

Imaš li nekog omiljenog umjetnika kojeg vidiš kao idola?

Ne specifično, svatko tko dobro i alternativno crta moj je idol.

Da možeš izabrati tehniku crtanja koja ti je najzanimljivija, koja bi to bila?

Vjerojatno bih izabrala grubo sjenčanje za što sablasniji crtež, zbog toga što ne mislim da svi crteži moraju biti vedri.

Planiraš li upisati neku umjetničku srednju školu ili se nastavljaš baviti crtanjem kao hobijem?

Htjela sam, no ne vidim od toga budućnosti. Mislim kako će to ostati samo hobi.

I za kraj, što poručuješ svojim vršnjacima koji dijele iste interese kao i ti?

Poručujem im da ne misle kako je crtanje teško. Svatko može crtati ako u to uloži trud i vrijeme. Ono što je potrebno jest isplanirati cijeli proces, a ako im se na prvu čini kako im je za crtanje potreban skupi pribor, neka se sjete kako ja crtam samo s olovkom, gumicom i sjenčam svoje crteže prstima. Ne odustajte lako i neka nitko ne određuje što i kako crtate.

objavio: Kristina Franović   datum: 28. 10. 2022.

« Svibanj 2024 »