Projekt „Naša mala knjižnica“

Četvrtu godinu za redom uključeni smo u međunarodni projekt „Naša mala knjižnica“.

Projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA usmjeren je na popularizaciju čitanja među djecom i stalno povećanje i razvoj dječje publike i to zanimljivim i poticajnim aktivnostima prilagođenim njihovu uzrastu.

U projektu su sudjelovali učenici 5. razreda i Mali knjižničari te knjižničarka Natalia Suman.

Mali knjižničari su čitali knjigu autorice Koraljke Milun  „Baton i Roni“.   Pričali su o tome kako se treba brinuti o životinjama te o tome kako i koliko životinje imaju terapijski učinak. Nakon što su se raspričali o svojim kućnim ljubimcima imali su zadatak da napišu i pjesmice o svojim ljubimcima.

Rješavali su i kreativne knjižice,  učili, izmišljali i smijali se palindromima.

Tako su nastali: Ana nabra par banana, E sine, ženi se, Evo sada sove, Idu ljudi, Imamo ono o mami, mače jede ječam i drugi.

Učenici 5.razreda pročitali su knjigu estonske autorice Els Heinsalu, „Ahaa“. Nakon čitanja proučavali su Estoniji  i zašto je ona poznata (Skype i Kiiking)

Popularno znanstvena slikovnica nudi odgovore na brojna pitanja, a pametno dijete najviše na svijetu voli postavljati pitanja: ŠTO? ZAŠTO? KAKO? ZAR? ZAŠTO? Kad takvo dijete odraste i još uvijek voli postavljati pitanja, možda postane ZNANSTVENIK. A što čini znanstvenik kad pronađe odgovor na pitanje koje si je postavio? Naravno, vikne: “Ahaa!”Kako se postaje znanstvenik i što znanstvenici rade? Što su otkrili Arhimed, Galileo Galilei, Aristotel, Isaac Newton, Constatin Fahlberg i Alexander Fleming? Kako se razmnožavaju bakterije, što je penicilin i zašto jabuka uvijek pada prema dolje, a nikada prema gore ili ukoso?

Petaši su istraživali poznate znanstvenike i izumitelje. Saznali su što su izumili i naši znanstvenici, Faust Vrančić, Ivan Lupis, Ante Maglica, Slavoljub Penkala, Ruđer Bošković, Andrija Mohorovičić,

Nikola Tesla, Herman Potočnik i mnogi drugi.Koristeći svoju bogatu maštu učenici su imali zadatak da naprave model ekološkog izuma. Tako su nastali  izumi  TUSLA I PLASTIČNI PAPIR koje su izradili učenici.

Svake godine učenici uživaju u čitanju slikovnica i knjiga te u ispunjavanju raznih kreativnih i nagradnih zadataka.

objavio: Kristina Franović   datum: 15. 6. 2022.

« Svibanj 2024 »