Projekt „Naša mala knjižnica“

Naše škole ove godine započele su s međunarodnim projektom „Naša mala knjižnica“. U tom projektu sudjelovali su i učenici 4. i 5. razreda PŠ Lupoglav.

Projekt je započet sa četvrtim razredom. Nakon pročitane priče Priča o Suncu koju je Bodo po svoj prilici izmislio Grigora Viteza iz zbirke priča “O zecu koji se volio smijati”, učenici su razgovarali s knjižničarkom Nataliom Suman o tome što pretpostavljaju da Sunce nosi u koferu. Nakon razgovora o priči, učenici su osmislili, nacrtali i izradili kofer za Sunce.  Kofer su ukrasili fotografijama Lupoglava koje su sami izradili kao i većih gradova Hrvatske. U kofer su stavili: bocu vode, dva jastučića, fotoaparat, bilježnicu, čarobnu prašinu, igru osmosmjerku i crteže. Svaki od predmeta popraćen je i prigodnom porukom Suncu.

Učenici petog razreda čitali su knjigu Gendrutisa Morkunasa Priče iz legla buha. Autor priče je iz Litve pa su razgovarali o tome što misle gdje se nalazi Litva i znaju li nešto o njoj. Pronašli su Litvu na karti, obojali i naučili ponešto o toj državi.

Zatim su učenici čitali priče na satu. Kasnije je knjiga putovala od učenika do učenika. Svi su pročitali barem jednu priču. Razgovarali su o pričama pomoću svoje bogate mašte. Učenici su imali zadatak napisati nove neobične priče. Zajedničkim snagama napisali su:  Neobičan cirkus u autobusu, Mačje strašno imanje i Obitelj je važnija od strojeva.

Djeca su izrazila zavidnu kreativnost. Moglo bi se napisati još mnogo novih priča.

objavio: Marija Bašić   datum: 8. 4. 2019.

« Svibanj 2024 »