Mjesec hrvatske knjige

Mjesec hrvatske knjige je nacionalna i kulturna manifestacija koja se obilježava svake godine nizom različitih aktivnosti radi promocije knjige i čitanja.

Čitanje pripada u najsloženije procese učenja. Djeca čitanjem bogate rječnik, razvijaju maštu i kreativnost, stječu nova znanja i iskustva te zanimljivo i korisno provode slobodno vrijeme.

Književnost bez granica! naziv je ovogodišnjeg izdanja Mjeseca hrvatske knjige koji traje od 15. listopada do 15. studenoga, a moto je Nek’ ti riječ ne bude strana(c)“ posvećeno prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju.

Cilj je ukazati na važnost prevoditelja i podsjetiti na neprocjenjivu vrijednost književnog prevođenja zahvaljujući kojemu strana književnost, njezini klasici i suvremenici, hrvatskim čitateljima prestaju biti strani.

U Mjesecu hrvatske knjige posvetili smo se čitanju. Čitali smo priče, razgovarali o tome zašto je čitanje važno. Provodili smo radionice „Tko su prevoditelji“, tražili smo prevoditelje u knjigama i izradili plakat, čak smo se poigrali i sami bili prevoditelji. Mali glagoljaši bili su vrijedni i preveli su slikovnicu „Veli Jože u današnjoj Istri“ na glagoljicu.

U Mjesecu hrvatske knjige tradicionalno se provodi i natjecanje u čitanju „Čitajmo naglas“ za učenike 4. i 6. razreda.

objavio: Kristina Franović   datum: 17. 11. 2023.