Ptice na Učki

Ornitološki kamp Učka 2023. obilježio je završetak ovogodišnjih aktivnosti 11. rujna kada su prstenovanju ptica nazočili učenici članica Mreže škola Parka prirode Učka.

Članovi Udruge BIOM upoznali su veprinačke trećaše i lupoglavske sedmaše s procesom prstenovanja i pojedinim vrstama lokalnih gnjezdarica te s pticama koje lokalitet lokve Rovozna koriste kao svoje jesensko odmaralište. Prstenovači su demonstrirali proces podizanja i korištenja ornitoloških mreža te metoda prstenovanja uhvaćenih jedinki: plavetne sjenice, crnokape grmuše, crvendaća, strnadice cikavice, prugaste trepteljke i čižeka.

Misija navedenog kampa je istraživanje selidbe ptica, procjena važnosti lokalnog stanovništva za njihov odmor tijekom selidbe i utvrđivanje lokalnog sastava vrsta ptica.

Uz upoznavanje selica, učenici su saznali više o prirodnoj i biološkoj raznolikosti PP Učka te o važnosti očuvanja i zaštite prirode.

objavio: Kristina Franović   datum: 11. 9. 2023.