Sretan ti rođendan, školo!

U sklopu manifestacije „Kulturna baština Lupoglavštine i Boljunštine“ održane 29. studenoga 2019., obilježili smo 50 godina naše škole. Program pod nazivom „Školskih 5.0“ i izložbom „Školski vremeplov 1969. - 2019.“ otvorio je voditelj Područne škole Lupoglav Eduard Videka i tako započeo putovanje kroz vrijeme. U prigodnom programu sudjelovali su sadašnji i bivši učenici naše škole.

Važnu obljetnicu svojim su dolaskom i sudjelovanjem u programu uveličali naši uvaženi gosti: Gracijela Murić, učiteljica Hrvatskog jezika, Dragan Murić, dugogodišnji direktor tadašnje Osnovne škole „Štefanija Ravnić“ te učitelj Biologije i Kemije, Marija Dotlić, dugogodišnja voditeljica škole, ujedno i učiteljica Matematike i Fizike, gospodin Libero Pavletić koji je sudjelovao u gradnji i obnovi postojećih objekata, tada prenamijenjenih i osposobljenih za školske prostore. Bilo je zanimljivo čuti izlaganje gospođe Adeline Sergo Pužar koja je iz kuta bivše učenice, tadašnje prvašice, pripovijedala o svom prvom susretu sa školskom zgradom te klizanja po dugačkom školskom hodniku u crnim papučicama i plavoj kuti.

U svom izlaganju, učiteljica Gracijela prisjetila se vremena kada se nastava odvijala na nekoliko lokacija u naselju Lupoglav i preseljenja u novu školsku zgradu. Učitelj Dragan govorio je o nepodopštinama iz toga doba, zadimljavanja učionica kako se ne bi pisao ispit i ispričao na koji se način uređivao školski okoliš te asfaltiralo školsko igralište. O počecima školstva na Lupoglavštini govorila je učiteljica Marija. U svom je izlaganju iskazala i oduševljenje unutarnjim prostorom škole, posebno školskom knjižnicom koja je u to vrijeme bila smještena u prizemlju škole. O školi u bliskoj budućnosti i Školi za život, kao i o potrebama današnje PŠ Lupoglav, s nekoliko se prigodnih riječi obratila i Zdenka Turkalj – Čohilj, ravnateljica OŠ Vladimira Nazora Pazin.

U završnom dijelu manifestacije svi prisutni su s velikim zanimanjem razgledali postavljenu izložbu „Školski vremeplov 1969. – 2019.“ prisjećajući se svojih školskih dana.

objavio: Kristina Franović   datum: 30. 11. 2019.