Tragovima glagoljice u Istri

Posljednji sunčan i topao dan mjeseca listopada, točnije 28.10.,  učenici od 5. do 8. razreda naše škole iskoristili su za nastavu na otvorenom. Posjetili su susjedni Roč, prošetali Alejom glagoljaša i uspeli se do najmanjeg grada na svijetu, Huma.

U Roču učenike su dočekali Ćiril i Metod te su ih proveli kroz mjesto pričajući im o glagoljici i povijesti Roča. Ispričali su im legendu o teti Beti i ročkome topu, pokazali kako se kleše glagoljica te kako se izrađuju freske. Učenici su imali priliku vidjeti freske u romaničkoj kapelici sv. Roka, a u  crkvi sv. Antuna opata Ročki glagoljski abecedarij. Upoznali su Roč kao središte glagoljaške književnosti u kojem su djelovali glagoljaši Šimun Greblo i žakan Juri. U prostoru gradskih vrata učenici su posjetili lapidarij. Saznali su da se u ovome pitoresknome mjestašcu održava međunarodni susret svirača malih dijatonskih harmonika.

Alejom glagoljaša učenike su vodili šestaši posebno pripremljeni za taj obilazak. Učenici šestog razreda podučavali su ostale učenike o obilježjima Aleje i njihovim značenjima.

Nakon okrjepe i odmora u Humu te razgleda Humskih grafita i fresaka u crkvi sv. Jeronima, učenici su zaključili da im je ovakav oblik nastave posebno zanimljiv te da bi željeli češće učiti na ovakav način.

objavio: Kristina Franović   datum: 31. 10. 2019.