Modelarska liga je prva liga

Osnovna škola Vladimira Nazora Potpićan bila je 13. travnja 2022. godine domaćin Modelarske lige 2021./2022. županijske razine. OŠ Vladimira Nazora Pazin predstavljali su učenici PŠ Karojba i to njih čak šest. Sudjelovali su: tim Svemirke - Nensi Cvitko i Natali Davanzo, 8.r, tim Duo Pegla – Lorenzo Jugovac i Luka Šolić, 7. r. i tim Parni Valjak – Lukas Sardoč i Petar Kontić, uz mentora Igora Dorića.

Modelarska liga je ekipno natjecanje učenika u području modelarstva/maketarstva koje Hrvatska zajednica tehničke kulture provodi u svim županijama. Ekipe mogu činiti učenici od 5. do 8. razreda. Natjecatelji unutar svake ekipe zajednički izrađuju jednak projektni zadatak tijekom 3 puna sata (180 min) na županijskoj razini. Od alata su bili dopušteni samo ručni alati, uz iznimku jednostavne elektromotorne pilice te električne bušilice. Cilj natjecanja je poticanje učenika za izvannastavno stjecanje i razvoj tehničkih znanja i vještina, motorike, kreativnosti, inovativnosti, timskoga rada, izbor srednjih strukovnih i tehničkih škola.

Zadatak za županijsku razinu natjecanja je ove godine bila kutijica od šperploče u obliku kuće s ladicom.

Učenici PŠ Karojba, osim treninga prije samog natjecanja, nisu sudjelovali na izvannastavnim aktivnostima modelarstva. Bez obzira na to, pokazali su zavidne vještine i napredak u kratkom vremenu. Na natjecanju su sva tri tima PŠ Karojba bili gotovo izjednačeni i skoro ušli u finalni odabir u kojem se između šest najistaknutijih radova birao najbolji.

Pobjednički tim, koji se plasirao na natjecanje državne razine, dolazi iz OŠ Finida, Poreč u sastavu: Diego Selar i Nina Vošten, mentor Bojan Aleksić.

Svi timovi su kao nagradu i poticaj za sudjelovanje dobili veliku kutiju za alat koja će dobro doći prilikom budućih natjecanja.

tekst: Igor Dorić

objavio: Kristina Mijandrušić Ladavac   datum: 14. 4. 2022.

« Svibanj 2024 »