OBAVIJEST ZA RODITELJE O UPISU U PRVI RAZRED OSNOVNE ŠKOLE ZA ŠKOLSKU GODINU 2022./2023.

U prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2022./2023. na području Istarske županije upisuju se djeca koja do 01. travnja 2022. godine imaju navršenih šest godina života i to djeca rođena od 1. travnja 2015. godine do 31.ožujka 2016. godine, kao i djeca kojoj je prošle školske godine odgođen upis u osnovnu školu ili iz drugih razloga nisu upisana u osnovnu školu, a školski su obveznici.

lznimno se u prvi razred osnovne škole mogu upisati i djeca rođena od 01. travnja 2016. godine do 31. prosinca 2016. godine, koja će šest godina života navršiti do 31. prosinca 2022. godine (Prijevremeni upis).

Postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u razdoblju od 31. ožujka do 15. lipnja 2022. godine. Provode ga liječnik školske medicine prema pozivu za sistematski pregled djeteta (liječnik dostavlja na kućnu adresu) te psiholog koji za djecu koja pohađaju vrtićki program psihologijsko testiranje provodi u vrtiću.

Djeca koja ne pohađaju vrtićki program ili program predškole, a školski su obveznici, dužni su kontaktirati školu. Navedena djeca bit će psihologijski testirana u dogovoru s roditeljima u prostorijama škole.

lznimno od navedenog roka, djeca s već utvrđenim teškoćama u razvoju trebaju pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja radi upisa u prvi razred osnovne škole u vremenu od 15. veljače do 15. travnja 2022. kako bi im se pravovremeno odredila programska i profesionalna potpora.

U slučaju da dijete ne može pristupiti uvrđivanju psihofizičkoga stanja u vremenu koje je utvrđeno rasporedom pregleda, roditelji/skrbnik su dužni do 30. svibnja 2022. godine o tome obavijestiti stručno povjerenstvo škole kojoj dijete pripada prema upisnom području, koje će utvrditi drugo odgovarajuće vrijeme.

Roditelji odnosno skrbnik/ca djeteta rođenog od 01. travnja 2016. godine do 31. prosinca 2016. godine (prijevremeni upis) mogu najkasnije do 31. ožujka 2022. podnijeti zahtjev za uvrštenje djeteta u popis školskih obveznika za upis u l. razred osnovne škole pismenim putem odnosno elektronskom poštom Upravnom odjelu za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije.

Zahtjev roditelja odnosno skrbnika/ce čije dijete do 31. prosinca 2022. godine ne navršava šest godina života, Upravni odjel će odbiti.

Roditelji odnosno skrbnik/ca mogu upisati dijete u školu kojoj ne pripada po upisnom području ako to ne izaziva povećanje broja razrednih odjela.

Upisom djece iz drugih upisnih područja ne smije se narušiti optimalan ustroj rada škole i ne smije se onemogućiti upis obveznicima koji pripadaju upisnom području škole.

Dijete kojem je školske godine 2021./2022. odgođen upis u prvi razred osnovne škole ove godine bit će automatski uvršteno u popis školskih obveznika radi ponovnog utvrđivanja njegova psihofizičkog stanja, a do polaska u školu obvezno je, ako to dopušta zdravstveno stanje djeteta, pohađati program predškole.

Roditelj odnosno skrbnik/ca djeteta kojemu je zdravlje teško oštećeno ili sa višestrukim teškoćama u razvoju koji je po posebnim propisima stekao pravo na status roditelja njegovatelja ili je dijete, s obzirom na vrstu, stupanj i težinu oštećenja steklo pravo na skrb izvan vlastite obitelji radi osposobljavanja na samozbrinjavanje u domu socijalne skrbi ili pravo na pomoć i njegu u kući, u okviru kojeg se osigurava pružanje usluga psihosocijalne pomoći može podnijeti zahtjev za privremeno oslobađanje obveze upisa u I razred osnovne škole. Uz zahtjev roditelji obvezno dostavljaju medicinsku dokumentaciju o zdravstvenom i razvojnom stanju djeteta te nalaz, odnosno mišljenje jedinstvenog tijela vještačenja.

U slučaju da se ispune uvjeti za uključivanje djeteta u sustav odgoja i obrazovanja, roditelji ili nadležni centar za socijalnu skrb zatražit će do 1. travnja tekuće godine uključivanje djeteta u listu školskih obveznika.

Upravni odjel za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije donosi rješenje o privremenom oslobađanju obveze upisa u prvi razred osnovne škole na razdoblje od jedne školske godine ili dulje na temelju prijedloga stručnog povjerenstva Istarske županije.

Plan upisa

objavio: Kristina Mijandrušić Ladavac   datum: 12. 1. 2022.

« Svibanj 2024 »