O knjižnici

Školska knjižnica Područne škole Trviž smještena je na najvišem katu školske zgrade.

Otvorena je svim učiteljima i učenicima PONEDJELJKOM OD 9:00 DO 15:00 SATI i povremenom SRIJEDOM OD 9:00-15:00 SATI

Školska knjižničarka: Natalia Suman

E-mail kontakt: trviz-knjiznica@osvnpazin.hr

Što se nalazi u školskoj knjižnici?

• slikovnice za najmlađe učenike
  • knjige za djecu i mladež
  • referentna ( priručna) zbirka: enciklopedije, leksikoni, rječnici, pravopisi, atlasi i drugi priručnici
  • časopisi
  • CD, DVD, VHS

Projekt "Naša mala knjižnica"

Četvrtu godinu za redom uključeni smo u međunarodni projekt „Naša mala knjižnica“.

Projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA usmjeren je na popularizaciju čitanja među djecom i stalno povećanje i razvoj dječje publike i to zanimljivim i poticajnim aktivnostima prilagođenim njihovu uzrastu.

U projektu su sudjelovali učenici 4. razreda i Mali knjižničari iz 5.r. te knjižničarka Natalia Suman.

Popularno znanstvena slikovnica estonske autorice Els Heinsalu nudi odgovore na brojna pitanja, a pametno dijete najviše na svijetu voli postavljati pitanja: ŠTO? ZAŠTO? KAKO? ZAR? ZAŠTO? Kad takvo dijete odraste i još uvijek voli postavljati pitanja, možda postane ZNANSTVENIK. A što čini znanstvenik kad pronađe odgovor na pitanje koje si je postavio? Naravno, vikne: “Ahaa!”

Kako se postaje znanstvenik i što znanstvenici rade? Što su otkrili Arhimed, Galileo Galilei, Aristotel, Isaac Newton, Constatin Fahlberg i Alexander Fleming? Kako se razmnožavaju bakterije, što je penicilin i zašto jabuka uvijek pada prema dolje, a nikada prema gore ili ukoso?

Nakon što smo pričali o Estoniji  i zašto je ona poznata (Skype i Kiiking) pročitali smo knjigu estonske autorice Els Heinsalu, „Ahaa“. Zatim smo istraživali poznate znanstvenike i izumitelje. Saznali smo što su izumili i naši znanstvenici, Faust Vrančić, Ivan Lupis, Ante Maglica, Slavoljub Penkala, Ruđer Bošković, Andrija Mohorovičić, Nikola Tesla, Herman Potočnik i mnogi drugi. Stoga smo na temu znanstvenika napravili i igrali igru memory.

Izumi na polju zelene energije vjerojatno su najzanimljiviji za budućnost. Znanstvenici još uvijek istražuju, pitaju se kako možemo dobiti energiju bez zagađivanja okoliša.

Koristeći svoju bogatu maštu učenici su imali zadatak da naprave model ekološkog izuma. Tako su nastali  PPSE, Sjecko, Sisko i Kanto.

Svake godine učenici uživaju u čitanju slikovnica i knjiga te u ispunjavanju raznih kreativnih i nagradnih zadataka.

objavio: Natalia Suman   datum: 11. 5. 2022.