ZELENO JE ZELENO, ZELENO JE ZDRAVO

Želja učenika trećeg razreda je da škola ima svoj vrt u kojem bi oni mogli sijati i saditi. Nažalost, to nije moguće jer škola ima malo dvorište. Međutim, to ih nije spriječilo da se okušaju u sadnji.

Posadili su sadnice šumskih jagoda. Osim što su sadili u zajedničku posudu za cvijeće, svaki je učenik posadio u lončić svoju sadnicu koju će odnijeti kući i presaditi u vrt. Ako budu uspješni vrtlari u proljeće će ubrati prve plodove: male šumske jagode.

Učeći o važnosti biljaka za život čovjeka, Nikol je htjela pokazati svojim prijateljima dio povrća kojeg uzgaja njezina baka a kod kojeg jedemo ono što raste ispod zemlje. Osim bijelog i crvenog krumpira, luka, češnjaka, zdrave cikle i korabice, našlo se tu i korjenastog povrća za juhu: mrkva, celer, peršin, pastrnjak ( jako svrbe ruke kad se bere pa moja baka ima mast s kojom se mora namazati- naglasila je Nikol).

Ipak, svima je najzanimljivija bila crna rotkva. To je ljekoviti korijen paprenog okusa. Najčešće se jede sirova. Pomaže u održavanju cjelokupnog zdravlja organizma.

Ako vas boli grlo onda odrežete vrh rotkve, izdubite u njoj rupu i u nju stavite med. Pustite da stoji preko noći ili preko dana i onda popijete. Možete ponoviti nekoliko puta dok rotkva ne postane mekana i spužvasta – savjetovala je Nikol. Djeluje. Isprobano.

objavio: Mirjana Zović   datum: 12. 10. 2020.