Djeca prijatelji bijelog štapa

U suradnji s udrugom Logos Media iz Pule kroz projekt „Djeca prijatelji bijelog štapa“ realizirana su predavanja - radionice za učenike PŠ Trviž.

O svakodnevnom životu slijepih i slabovidnih osoba učenicima je govorila Danijela Stoković. Ukratko im je opisala svoj život, dok je njezin suprug Dragan učenicima objasnio i pokazao kako izgleda Braillovo pismo, te pomagala kojima se služe u svom svakodnevnom životu (bijeli štap, sat, mobitel, toplomjer, „pisaći stroj“ za slijepe osobe, slikovnica  i kalendar na Braillovom pismu). Naglasili su važnost igre i zabave, pa su tako učenicima pokazali društvene igre za slijepe osobe objašnjavajući im kako su društvene interakcije vrlo važne u našim životima.

Učenici su s velikim interesom slušali predavanje, te postavljali brojna pitanja o njezinom snalaženju u svakodnevnom životu. Zanimalo ih je kako slijepe osobe obavljaju svakodnevne aktivnosti, poteškoće na koje nailaze. Gospođa Danijela je učenicima objasnila kako mogu pomoći slijepoj osobi, na koji način se slijepa osoba vodi u prostoru ili na ulici te na što trebaju pripaziti.

Da je sve to naučio pokazao je Toni S. koji je gospođi Danijeli ponudio svoju pomoć te pomogao joj prilikom silaska do zbornice.

Tišina u prostoriji za vrijeme radionice, zainteresiranost i visoka motiviranost za učenje o slijepim osobama te mnogobrojna pitanja od strane učenika, najbolji su pokazatelj vrijednosti ovakvih programa i aktivnosti koje su u potpunosti usmjerene na senzibiliziranje učenika za socijalno osjetljive teme te korak bliže u postizanju ciljeva osnovnog odgoja i obrazovanja koji pridonosi razvoju aktivnih i odgovornih pojedinaca.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 7. 12. 2018.