Posjet osmaša Vukovaru

17. svibnja 2018. godine mi osmaši MŠ i svih područnih škola krenuli smo na dug put do Vukovara. Put do Vukovara trajao je otprilike 8 sati. Stigli smo oko 6 sati. Zaustavili smo se ispred hostela ,,Dubrovnik“. Navečer smo otišli na večeru preko puta hostela te smo nakon toga svi zajedno pješice otišli razgledati Vukovar.

Drugog dana smo ujutro otišli na doručak te se nakon toga uputili prema jednom od dva muzeja koje smo trebali posjetiti. U muzeju Vučedolske kulture smo vidjeli kako su ljudi živjeli u ono doba, što su izrađivali i čime su se bavili. U drugom muzeju smo vidjeli narodne nošnje svih županija, pogledali smo film o Vukovaru kakav je bio za vrijeme rata i danas, vidjeli smo Vučedolsku golubicu te druge simbole vezane za kulturu Vukovara. Kasnije smo otišli na ručak te na predavanja o Vukovaru. Od 2 predavanja koja smo imali, jedno od njih nam je održao branitelj koji je čak sudjelovao u tom ratu. Saznali smo što se događalo u Vukovaru za vrijeme rata: kako su napadali, branili se, koliko je ljudi sudjelovalo, poginulo te nestalo, koliko se oružja i tenkova  upotrijebilo te smo pogledali nekoliko videa i slika o ratu i razrušenom gradu. Navečer smo otišli na večeru i u disko koji je bio organiziran samo za nas. Treći i također zadnji dan smo posjetili groblje, bolnicu, Ovčaru, kukuruzni put, vojarnu… u Ovčari je cijeli pod bio posut metcima kao znak ratu. U bolnici je bila rupa na stropu zbog bombe koja je pala kroz pet katova te na svu sreću nije eksplodirala, također smo vidjeli u kakvim su uvjetima bili pacijenti i doktori koji su se brinuli. Na groblju smo vidjeli spomenik u ime svih poginulih. Taj spomenik je izgrađen tako da s koje god strane pogledaš vidiš križ. Vidjeli smo na stotine bijelih križeva te dva bijela križa koja su se posebno izdvajala. Svaki od njih je označavao najstariju i najmlađu osobu koja je tada stradala u ratu. Na kukuruznom putu smo se pomolili te smo tako polako završavali svoj posjet Vukovaru. Pri kraju smo otišli u grad na kviz gdje su se natjecala po dva učenika iz svake škole. Naposljetku je pobijedila Osnovna škola Pazin. Oko 5 sati smo se ukrcali na autobus, a kući smo se vratili u 22:30.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 11. 6. 2018.