Hrvatski jezik-trajni spomen našeg identiteta

Povodom Dana hrvatskoga jezika koji se obilježava od 11. do 17. ožujka u spomen na  Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika iz 1967.godine, u PŠ Trviž je u srijedu, 14. ožujka 2018. gostovao akademik Josip Bratulić koji je učenicima 7. i 8. razreda održao predavanje „Hrvatski jezik - trajni spomen našeg identiteta“.

Akademik Josip Bratulić svoje je predavanje započeo zanimljivom pričom o počecima hrvatske pismenosti, dotaknuvši se najvažnijih spomenika pisanih glagoljicom na ovom području; ističući važnost obližnjih mjesta Svetog Petra u Šumi, Berma i Roča i njihov velik utjecaj na naš jezik, pismo i kulturu.

Kroz niz zanimljivih priča spomenuo je i značajne Trvižane koji su doprinijeli razvoju jezika i identiteta svoga kraja.

Ljepota i osebujnost glagoljice koja je utrla put daljnjem razvoju našeg jezika jasni su pokazatelji kako se kroz povijest jezik i pismo neprestano nadograđuju i uče. Jer, kako i sam profesor kaže jezik je naš cjelokupni bitak, postojanje tj. identitet. To je ono što nas određuje i piše našu povijest.

Predavanje u povodu obilježavanja Dana hrvatskoga jezika omogućila nam je Bratovština Hrvatska Istra i njen predsjednik dr.sc. Željko Mrak kojem se u ime učenika i učitelja škole zahvaljujemo.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 28. 3. 2018.