PISAC U GOSTIMA – ZLATKO KRILIĆ

U Mjesecu hrvatske knjige, dana 26. listopada 2017. godine, našu je školu posjetio jedan od najpoznatijih i najomiljenijih pisaca za djecu i mlade, Zlatko Krilić.

Književnik rođen u Osijeku 1955. godine učenicima je poznat kao autor brojnih lektirnih naslova, poput Početka plovidbe, Čudnovate istine, Zabranjenih vrata, Velikog zavodnika, Krika, Šaljivih priča i priča bez šale te Zagonetnog pisma. Djela su mu zastupljena u mnogim udžbenicima, a osim romana i priča, pisac je i brojnih igrokaza i drama. Pored spomenutog piše i za televiziju, radio, film i kazalište te također režira. Djela su mu prevedena na nekoliko stranih jezika, a za svoj rad primio je i mnoge nagrade. Svojim najznačajnijim djelom smatra roman Krik u kojemu je očima dvanaestogodišnjeg dječaka prikazao strah od ubijanja, rata i zvijeri u ljudskom obliku.

Već pri samom predstavljanju Zlatko Krilić nas je osvojio  svojom vedrinom i razveselio brojnim šalama i dosjetkama. Zašto su njegova djela toliko čitana naš dragi gost pokazao je živopisno čitajući ulomke iz svojih djela. Pobudio je jako velik interes učenika te su uslijedila brojna pitanja na koje je pisac uvijek imao spreman i domišljat odgovor. Često vrlo duhovito odgovarajući, na pitanje ,,Kada ste počeli pisati?'' uzvratio bi: ,,U pola devet ujutro.'' Ipak je jedan od učenika, Andrija Vitulić iz 4. r., uspio iznenaditi književnika i ostaviti ga zatečenog pitanjem: ,,Rekli ste da u slobodno vrijeme volite loviti ribe. Kako ih lovite, trčite li za njima?'' Pisac je u tom trenutku priznao: ,,Rijetko kad ne znam što bih rekao…''

Veselo druženje se privelo kraju potpisivanjem knjiga i dijeljenjem autograma, a vedrina kojom nas je svih osvojio zadržala se i nakon njegovog odlaska.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 21. 11. 2017.