HRVATSKE RIJEČI U ČAS, POGODI ŠTO ZNAŠ! – Hrvatski „Jezični odred“ PŠ Trviž

Već tradicionalno, osmaši u PŠ Trviž, u sklopu nastave Hrvatskoga jezika uključuju se u projekt „Jezični odred“. Kako ne bi bilo dosadno, svake godine odabiremo svoju temu istraživačkoga rada. Cilj nam je približiti hrvatski jezik svim učenicima te im ukazati na njegovu ljepotu i posebnost na zabavan (i poučan) način.

Dosad su se učenici osmog razreda, uz vodstvo mentorice Tatjane Savić, profesorice Hrvatskoga jezika,  bavili žargonom mladih, zavičajnim govorom, frazemima u Trvižu i okolici, sastavljali rječnike, organizirali  izbor  najoriginalnijih riječi koje su učenici smišljali…

Ove su godine učenice Vanessa Smoljan i Matea Šćulac odlučile osmisliti svoj projekt te ga, uz pomoć učenika predmetne nastave i učiteljice Hrvatskoga jezika (5. – 8. razred) pripremiti. Svjesne da je naš jezik predivan, bogat i zanimljiv, odlučile su ga detaljnije istražiti te pritom pozvati na suradnju svoje školske kolege i prijatelje. Temelj rada bila je činjenica da je naš jezik bogat riječima koje nisu izvorno naše, već su preuzete iz drugih jezika (što ponekad primjećujemo, a mnogo puta ne), na temelju dodirnih točaka tijekom prošlosti (latinski, grčki, mađarski, njemački…), ali i načina života (talijanski, engleski). Stoga su odabrale riječi koje nisu podrijetlom hrvatske, posložile ih abecednim redom te izradile plan rada koji je sastavljen tabelarno. Nakon gotove pripreme, posjetile su učenike u petome, šestom, sedmom, ali i svoje kolege u osmome razredu te ih upoznale s projektom i pojasnile zadatke. Učenici su kod kuće radili na zadatku, a nakon toga vratili radne listove Vanessi i Matei. Slijedila je temeljita obrada podataka te prezentacija projekta koja je službeno održana u srijedu, 7. lipnja u PŠ Trviž.

Zahvaljujemo svim (brojnim) učenicima koji su se uključili u projekt u nastajanju te se priključili prezentaciji (koju možete pogledati u prilogu).

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 20. 6. 2017.