Međunarodni dan voda

24. ožujka povodom obilježavanja Međunarodnog dana voda održana je prezentacija istraživačkog rada učenika Prirodoslovne grupe.

Nakon kratkog uvoda o obilježavanju Dana voda, slijedila je prezentacija istraživačkog rada „Analiza zemlje Trviža i okolice“. Učenici su istraživanje provodili od 11. mjeseca kad su prvi put uzorkovali zemlju. Analizom zemlje određivali su: kiselost zemlje, retencijski kapacitet (sposobnost zemlje da upija vodu) te količinu minerala koji ispiranjem zemlje mogu dospjeti u podzemne vode.

Rezultati su pokazali veliku moć upijanja vode kod većine uzoraka , ali također i veliku zasićenost vode što je posljedica iznadprosječno kišne godine.

Mjerenjem koncentracije minerala pokazalo se da  nema velikih odstupanja koncentracije koji bi mogli zagaditi podzemne izvore pitke vode što ukazuje na pravilnu upotrebu umjetnih gnojiva na obradivim površinama.

Predavanju su prisustvovali i učenici nižih razrednih odjela.

Oni su na svoj način obilježili Dan voda. Odlaskom u prirodu promatrali su vode stajačice u okolici Trviža. Proučavali su njihov biljni i životinjski svijet. Učenici trećeg razreda mjerili su temperaturu zraka i vode i bilježili svoja zapažanja. Uzeli su i uzorak vode iz bare te ga kasnije promatrali pod mikroskopom.

Odlaskom u prirodu pozdravili su i nadolazeće proljeće.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 27. 3. 2015.