PAZIN - terenska nastava 5. razreda

Dana 10.10.2013. učenici 5. razreda  PŠ Trviž, Motovun i Karojba bili su na terenskoj nastavi u Pazinu i  posjetili Arhiv grada Pazina, Etnografski muzej, kemijsko – biotehnički laboratorij i meteorološku stanicu u pratnji učiteljica Jagode Oplanić, Elizabete Ferenčak i učitelja Miloja Trajkovića.

Posjetom arhiva grada Pazina učenici su mogli vidjeti kakva se građa čuva u arhivu i kakvo značenje ima za proučavanje prošlosti ovog kraja, doznali su na koji se način građa čuva i kako se s njom rukuje, koja je najstarija knjiga u arhivu, na koji se način knjige restauriraju. U muzeju su se upoznali sa načinom života nekadašnjih stanovnika grada Pazina i okolice.

U laboratoriju su mikroskopirali razmaz krvi, saznali što se sve može doznati analizom krvi i mokraće, koje se sve bolesti prenose krvlju, te kako se zaštititi od tih bolesti i čuvati svoje zdravlje. Nekima su i vadili krv. Srećom svi su bili zdravi.

Odlaskom u meteorološku stanicu upoznali su se s aparaturom koja se svakodnevno koristi za prikupljanje podataka na meteorološkoj stanici, na koji se način ti podaci očitavaju i kamo se šalju, te što nam oni govore o klimi našeg kraja. Naučili su i koje su glavne skupine oblaka, te kako se orijentirati u prostoru.

objavio: JASNA Matas Sinožić   datum: 11. 10. 2013.