Analiza vode Trviža i okolice

Ove su godine učenici Prirodoslovne grupe izvannastavnih aktivnosti zajedno sa svojim mentorom Davidom Jelenkovićem. istraživali zagađenje okolnih voda. Uzeli su šest uzoraka vode te odredili pH – vrijednosti, koncentraciju nitrata, nitrita i amonijaka. Učenici su donijeli uzorke vode u školi i proveli istraživanje. Dobivene rezultate usporedili su s Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće.

Uzeti su uzorci iz izvora Smoljani i Radovanke, bare Dražica, umjetne lokve Spod dvori, potoka Čiže te vodu iz školske slavine. Svi rezultati bili su unutar granica koje propisuje Pravilnik. Prema provedenom istraživanju, uzeći u obzir parametre koji su mjereni, analizirani uzorci vode trebali bi biti ispravni za piće. Da bi utvrdili pravu ispravnost uzoraka vode trebali bi napraviti daljnja istraživanja kao što je koncentracija fosfata, koncentracija teških metala i Escherichie coli.

Prirodoslovna grupa

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 12. 11. 2018.