„Ex Libris“ – izložba

26. 4. 2018. postavljena je izložba „Ex Libris“. Na izložbi je ukratko predstavljena povijest ex librisa, te ex librisi Saše Šantela i nekih poznatih osoba. Saša Šantel bio je profesor Pazinske gimnazije, poznati slikar, likovni i glazbeni pedagog, skladatelj i publicist.

Ex libris Saše Šantela     Ex libris Charlesa Chaplina     Ex libris Alberta Einsteina

Ex libris (lat. iz knjiga) je znak vlasništva na knjizi. Nalazi se obično na unutarnjoj strani korica ili naslovnoj stranici. Može biti rađen rukom, otisnut žigom ili umnožen na posebnom listu kao naljepnica. Sadrži ime ili inicijale vlasnika te često alegorijsku sliku, ukras ili grb s geslom i sl. Ex libris može označavati pripadnost javnim i privatnim knjižnicama.

Ex libris ima svrhu ukazati na vlasnika knjige. Druga je svrha ex librisa ukrašavanje knjige.

Iz ex librisa se mogu iščitati likovna i filozofska shvaćanja, hobiji vlasnika ili vlasnice. Vlasnici knjiga ih često daju izraditi kod poznatih umjetnika. Najčešće se otiskuju grafičkim tehnikama drvoreza, bakropisa, bakroreza, akvatinte, litografije. Kasnije su sve češće kombinirane tehnike, osobito od vremena kad ex librisi teže postati mala umjetnina, „sitna grafika“, mala žanr slikarija.

Povodom izložbe održali smo prezentaciju i radionicu na kojoj su sudjelovali učenici trećeg, šestog, sedmog i osmog razreda.  Uz lijepo druženje nastajali su i novi ex librisi. Učenici su smislili crtež malih dimenzija koji ih predstavlja te su kombiniranom tehnikom (monotipija temperom i pastelom) otisnuli svoje ex librise. Njihovi originalni i zanimljivi radovi upotpunili su postav izložbe.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 16. 5. 2018.