Novigradsko proljeće

Osvrt na moje sudjelovanje na Novigradskom proljeću 2018.

U periodu od 7. do 14. travnja u Novigradu se već tradicionalno održavalo Novigradsko proljeće. Ove je godine bilo održano 29. NP te 43. škola stvaralaštva. Ove godine taj je događaj okupio preko 300 talentiranih učenika osnovnih i srednjih škola te hospitnata koji su željeli pomoći učenicima u svladavanju raznih zadataka sa kojima su se susretali. I Pazinska je škola tamo također imala par predstavnika – kako učenika, tako i hospitanata. Jedne od polaznica bile su učenice 8. razreda PŠ Trviž Karla Bravar i Glorija Pahor kojima je objema to bila već druga godina na NP-u.

Novigradsko Proljeće polaznicima nudi neograničene mogućnosti te razne radionice na kojima mogu sudjelovati i to njih čak 21. Te se radionice najjednostavnije mogu podijeliti na one koje se bave riječima, pokretom, slikom i zvukom, a svi zainteresirani vrlo će vjerojatno barem u jednoj radionici pronaći nešto što ih zanima i privlači. Učenici iz Pazina polazili su Slikarsku, Skladateljsku, Scensku, Pjevačku, Radionicu novina na internetu, a hospitantica Kostimografsku radionicu. Bilo je svakako vrlo zanimljivo. Bez obzira na to što je NP vezan uz zabavu, uvijek je vrlo radno pa tako učenici rade u radionicama od rane zore, odnosno od 9 sati ujutro kada počinje prva „smjena“ koja, baš kao i ona druga traje tri sata. Druga počinje u 16 sati te traje do 19, a nakon toga uglavnom slijede večernji događaji uz koje bi se polaznici trebali odmoriti, a uglavnom je upravo suprotno jer baš tada polaznici rasplamsaju disko koji traje do ranih jutarnjih sati. No, sve u svemu, prekrasno je to iskustvo koje bi svatko trebao doživjeti.

Budete li imali priliku ili ako znate nekoga kome bi se ovakvo nešto moglo svidjeti, svakako im predložite da se prijave jer rijetki su oni koji i najmanje zažale svoj dolazak, a to potvrđujem i iz osobnog iskustva. Gotovo nitko ne zažali svoj dolazak sve dok se ne povrate u školu i moraju nadoknaditi sve što su propustili, no i to je sitnica pokraj ovakvog iskustva jer tu se radi u prekrasnoj atmosferi i sa još boljim ljudima, te gotovo nitko ne napušta NP bez barem jednog novog prijatelja. Možda će onima koji odlaze po prvi put biti malo teže, no svejedno bi trebalo biti jedno prekrasno novo iskustvo koje ja (a i ogromna većina onih koji su također bili tamo) toplo preporučam.

Glorija Pahor

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 27. 4. 2018.