Dan ružičastih majica - Nacionalni dan prevencije vršnjačkog nasilja

Učenici PŠ Trviž obilježili su Dan ružičastih majica - Nacionalni dan prevencije vršnjačkog nasilja.

Učenici su u školu došli odjeveni u ružičaste boje (majica, trenirke, tajice, tenisice, šalove, naušnice, narukvice) u znak podrške Danu ružičastih majica. Učenici 1. i 3. razreda su ranije, zajedno sa svojim učiteljicama, napravili  ružičaste majice od papira za sve učenike i učitelje. Na origami majicu samostalno su pisali svoje poruke u znak prihvaćanja različitosti i podrške prevenciji vršnjačkog nasilja.

Nosili su ih tijekom cijelog dana i tako izrekli svoj stav:     STOP NASILJU !!!

Nacionalni dan prevencije vršnjačkog nasilja svake godine se obilježava zadnje srijede u veljači, a ove godine to je 28. veljače 2018.

Ideja o obilježavanju Dana ružičastih majica, nastala  je u Kanadi u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u školi u Novoj Scotiji.

Događaj su pokrenula dva učenika koji su na prvi dan škole nosili ružičaste majice i radi toga bili su žrtve nasilja.
Na taj dan, u cijeloj zemlji se organiziraju razne aktivnosti kako po školama tako i na radnim mjestima te se nose ružičaste majice kako bi simbolizirali borbu protiv nasilje među vršnjacima.
Dan ružičastih majica od 2014. godine organizira se i u Republici Hrvatskoj a događaj je pokrenuo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.
Na inicijativu Centra za edukaciju i prevenciju nasilja 2014. godine u Hrvatskoj se po prvi put obilježio Dan ružičastih majica, a 2017. godine proglašen je Nacionalnim danom. Iste godine broj sudionika narastao je na više od 1 200 000, a uz nas i naše sudjelovanje ove godine ta brojka može biti i veća i doseći 2 000 000 sudionika.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 5. 3. 2018.