Dani hrvatskoga jezika (od 11. do 17. ožujka)

U Hrvatskoj se svake godine od 11. do 17. ožujka obilježavaju Dani hrvatskoga jezika. Taj je spomen-tjedan utemeljen odlukom Hrvatskoga sabora 1997. u znak sjećanja na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika.

Dane hrvatskoga jezika u našoj smo školi ove nastavne godine obilježili na jedinstven i zanimljiv način. Kako bismo obilježili tjedan posvećen našem materinjem jeziku, podsjećajući se na veliki trud i nesebičnu  žrtvu naših predaka kako bismo mi danas imali svoj jezik, ugostili smo dr. sc. Maju Polić (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti), koja je održala predavanje na temu znamenitih preporoditelja Istre i kvarnerskih otoka.

"Hrvatski narodni preporod pokrajine Istre s kvarnerskim otocima i znameniti preporoditelji" bio je naziv predavanja kojemu su prisustvovali učenici 7. i 8. razreda. Predavačica, dr. sc. Maja Polić, učenicima je na jedinstven i zanimljiv način dala prikaz djelovanja i postignuća hrvatskih preporoditelja u Istri i na Kvarneru. Nadasve je bilo zanimljivo slušati, pored povijesnih činjenica, anegdote iz svakodnevnog života preporoditelja što je učenicima (ali i učiteljima) približilo shvaćanje veličine truda te ideja i zadaća koje su hrabro i dosljedno provodili, kako bismo danas ponosno svoj jezik nazivali nacionalnim imenom: hrvatski jezik.  Kako bismo uveličali događaj, učionica "Petica", u kojoj je održano predavanje, ukrašena je plakatima na temu "Hrvatski (materinji) jezik - zalog budućnosti" koje je, sa svojim sedmašima, izradila učiteljica hrvatskoga jezika, Tatjana Savić.

Područna škola Trviž, njena voditeljica Mirjana Flego, učenici 7. i 8. razreda i učitelji, iznimno su zahvalni udruzi  "Hrvatska Istra" te njenome predsjedniku dr. sc. Željku Mraku, koji je omogućio ovaj susret organizirajući predavanje na temu o kojoj bismo rado češće i više slušali.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 30. 3. 2017.