Prezentacija projekta zavičajne nastave

U petak, 6. svibnja, u pazinskom Spomen domu održana je prezentacija projekta zavičajne nastave. U prezentaciji je sudjelovala i PŠ Trviž, koja ove godine radi na cjelogodišnjem projektu SFaMiLe (Glagoljolandija i Šumorko), u suradnji Literarne grupe i Prirode/Biologije.

Ove nastavne godine rad Literarne grupe inspiriran je zavičajnom nastavom. Naše su povijest, književnost, kultura, ali i ostale stvari u životu, prožete prirodom. Mnoge su priče, mitovi i legende te likovi, koji se spominju u njima, vezani uz nju. Stoga smo se uključili u stvaralaštvo koje je nadahnuto upravo ovim motivima. Cijelu nastavnu godinu pišemo sastavke, pjesme, priče, dramatiziramo svoje tekstove, glumimo te pritom upoznajemo postojeće, ali i stvaramo svoje legende… Naši su likovi mitska bića koja borave u prirodi – u šumama, na livadama… u carstvu biljaka, stabala i cvijeća. Likovima smo podarili poslove, zaduženja, obaveze, zanimacije… vezano za korištenje biljaka. Upoznali smo i uveli u priču neke biljke povezane s mitologijom. Svoje rad upotpunjujemo izradom vlastitog  časopisa (Čarobna škrinjica), brošura, filmova.

Cilj koji smo si zadali bio je sljedeći:

• Upoznati povijest, kulturu, tradiciju, običaje, mitove i legende zavičaja
  • Naučiti staro hrvatsko pismo - glagoljicu
  • Pisati zanimljive priče te ih dramatizirati
  • Upoznati bolje prirodu i njena bogatstva
  • Zabaviti se

Glagoljolandija - zadaci su bili:

• Osmislili smo zemlju koja se zove Glagoljolandija
  • Zamislili gdje se ona nalazi - nacrtali svoju kartu zemlje i označili gdje se što nalazi
  • Opisali smo kako je nastala te kako je u njoj organiziran život i kakvo je stanovništvo: kako izgledaju, što rade…
  • Pisali smo svoje bajke s likovima iz slavenske mitologije
  • Pisali smo i krimi priče na temu Bašćanske ploče
  • Izradili smo svoju knjigu koja će čitatelju otvoriti svijet Glagoljolandije na dlanu

Šumorko - zadaci su bili:

• Upoznati likove iz slavenskih legendi čitajući tekstove koji ih pobliže predstavljaju
  • Napisati priču koja će ih uvesti u radnju kao likove
  • U priču uvesti zamišljeni lik koji se zove Šumorko i osmisliti mu zanimljiv karakter i izgled
  • Priču napisati na šaljiv način
  • Mjesto radnje je priroda, odnosno šuma ili livada u zavičaju
  • Rekviziti  su stvari koje nalazimo u prirodi
  • Sve ukrasiti kostimima
  • Publiku počastiti slatkišima  od plodova prirode u zavičaju povezanih s mitologijom

Radnja Šumorka:

Jednoga hladnoga jutra u šumi u zemlji Šumorkolandiji, Šumorko - malo šumsko biće - probudio se te krenuo tumarati šumom. Odjednom nabasa na Krsnika. I on se izgubio! U narodnom vjerovanju u Istri, on je muškarac nadnaravnih moći koji pomaže ljudima i životinjama i bori se protiv zla. Kao dijete ne pokazuje nikakve znakove nadnaravnih moći, tek se u dobi od 7, 17 ili 27 godina podvrgava obredu inicijacije. Ako se ne odazove takvu pozivu ili izbjegne obred, ostaje bez posebnih moći, kao običan čovjek. Upravo ga u tom trenutku mali Šumorko upoznaje te kreće s njim putem avanture. Nedostaju mu još samo dva dana do 17. rođendana i obreda koji se priprema tom prilikom. Ne smije se zato izgubiti u šumi koja mu je inače dobro poznata. Na spomen obreda za 17. rođendan, Šumorko se veoma zainteresirao za Krsnikove poslove te mu odlučuje pomoći naći kuću, kako ne bi zakasnio. Krsniku nije bilo prvi put da se sprema za obred. Prije točno deset godina također je zalutao u istoj šumi te propustio prvu priliku. Novi prijatelji ulaze u  šumu, ali u njoj krije se još nekoliko bića s kojim će se susresti... Štriga, Orko, Stribog, Svibor... svatko svojstven na svoj način. I tako počinje avantura zvana Šumorko - u potrazi za obredom.

Rad na projektu još je u punome jeku, a jedan dio rada prikazan je upravo u Spomen domu.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 19. 5. 2016.