Susret sa Željkom Horvat-Vukelja

U utorak, 3. svibnja, posjetila nas je književnica Željka Horvat-Vukelja – autorica lektirnog naslova „Slikopriče“ uz koje su generacije prvašića naučile čitati, te legendarnog „Hrabrice“, slikovnice koji se čita i više puta. Autorica je to i mnogih drugih knjiga, vrlo popularnih među učenicima nižih razreda. Iz tog smo razloga dolazak Željke vrlo nestrpljivo čekali – i dočekali!

Pričala nam je književnica o špagetu koji je zabunom završio na reciklaži papira, o ježiću Žunku koji nije htio ići u školu, rješavali su se rebusi (vrlo uspješno!), svirali su se raznorazni instrumenti korištenjem pantomime, a na kraju smo svi i zapjevali.

Djeca su upijala svaku autoričinu riječ, a ostala su i poprilično zamišljena nakon što nam je Željka ispričala kako je veliki fizičar Albert Einstein, na pitanje roditelja što učiniti kako bi im djeca bila veliki fizičari i genijalci poput njega, odgovorio da trebaju što više čitati. Bio je to odgovor koji roditelji nisu očekivali, no Einstein je to vrlo jednostavno objasnio – onaj koji čita bajke i priče razvija pritom maštu, a mašta je ono što možemo koristiti kod rješavanja najraznovrsnijih problema u životu, ali i „začin“ svakom, pa i najobičnijem događaju.

Vrijeme susreta brzo je proletjelo, ali djeca nisu htjela pustiti autoricu samo tako! Tražili su se autogrami, djeca su pokazivala književnici vlastite literarne uratke, a svi su se htjeli i slikati s njome kako bi uspomenu na susret zauvijek sačuvali.

Željka nas je svojom vedrinom, zaigranošću i optimističnim stavom svih osvojila te smo se nakon susreta osjećali potpuno ispunjeno.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 9. 5. 2016.