Uspjesi učenika i mentora – literarno i dramsko-recitatorsko stvaralaštvo

Školska godina 2014./2015. bila je veoma uspješna za učenike i njihove mentore. Trud, rad, zalaganje i iznimna motivacija bili su tijekom cijele godine na visokoj razini, što je rezultiralo uspjesima na školskom, gradskom, županijskom, ali i državnom nivou.

Učenici PŠ Trviž i ove su nastavne godine bili veoma aktivni, kako u nastavi, tako i u izvannastavnim aktivnostima. Veoma nas je obradovalo njihovo angažiranje u Literarnoj i Dramsko-recitatorskoj grupi. Radilo se mnogo te ćemo se osvrnuti na rezultate.

Literarni natječaji (mentorica Tatjana Savić)

Literarna grupa od početka nastavne godine krenula je punim zamahom. Pisalo se puno, a teme su bile raznolike, najčešće inspirirane aktualnim kulturnim i društvenim događanjima. Ipak, učenici se nisu zaustavili na tome, već su, u iščekivanju literarnih natječaja, pisali priče i pjesme, čije su teme bile slobodan izbor. Nije izostao ni interes učenika koji nisu bili članovi Literarne grupe, a koji su na satovima Hrvatskoga jezika bili upoznati s objavljenim natječajima te pozvani na sudjelovanje. Interes za pisanje je bio velik, a oni najuspješniji su nagrađeni:

1. Društvo za znanstvenu fanstastiku Sfera iz Zagreba - natječaj za najbolje likovne i literarne radove djece osnovnih i srednjih škola na zadanu temu

• Luka Štefanuti – 1. mjesto u kategoriji učenika 5. – 8. razreda koji su pisali SF priče na temu Stroj koji vodi u drugi svijet (državna razina)
  • Glorija Pahor - 2. mjesto u kategoriji učenika 5. – 8. razreda koji su pisali SF priče na temu Stroj koji vodi u drugi svijet (državna razina)

2. Državna uprava za zaštitu i spašavanje - natječaj za likovne, literarne i foto radove djece i mladih na temu katastrofe te snage zaštite i spašavanja

• Alanis Mirko – literarni rad Mladi život ugasila je vatra – 1. mjesto u Istarskoj županiji; državna razina
  • Ines Perčić – literarni rad Snaga spašavanja -2. mjesto u Istarskoj županiji; državna razina

3. Dramsko-recitatorsko natjecanje (mentorica Ema Benčić-Velenik)

• Lidrano:
    • Karla Bravar – recitacija Milana Rakovca Črno zlo – državna smotra

• Čakavski sabor:
    • Karla Bravar – recitacija Drage Gervaisa Na kafe – županijska razina
    • Glorija Pahor – recitacija Denisa Kontošića Majko moja – županijska razina

Kako bismo se osvrnuli na rezultate rada, u posjet smo pozvali novinara i publicista Glasa Istre Davora Šišovića. Neposredni povod tome bio je taj da je ove godine osvojio nagradu Sfera (najstarija nacionalna nagrada za najbolja znanstveno-fantastična djela) u kategoriji kratke priče, s pričom Zavarivači. Tijekom jednog školskog sata naš je gost uspješnim učenicima uručio nagrade i priznanja, podijelio s njima svoja iskustva te ih uvelike motivirao za daljnje stvaralaštvo.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 12. 6. 2015.