Postoje li muški i ženski poslovi?

Postoje li u društvu podjele poslova na „muške“ i „ženske“? Ova je tema zaokupila pozornost učenika Literarne grupe.

Ove se godine, povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, Literarna grupa odlučila posvetiti pitanju  ravnopravnosti muškaraca i žena u odabiru i obavljanju različitih zadaća i poslova. Kako bismo proučili kakve stavove o odabiru zanimanja imaju učenici Područne škole Trviž, proveli smo „mini“ anketu. U ispitivanju je sudjelovalo 30-ero učenika. Uglavnom, učenici su iskazali svoje stavove o tome koja zanimanja  i poslove smatraju rezerviranima isključivo za muški ili ženski rod. Također, predložili su poslove u koje bi se oba spola mogla više uključiti – od odabira zanimanja, do kućanskih poslova. Pozabavili smo se i pojmom „ledolomki“te njihovim značajem u širenju ravnopravnosti među spolovima u obavljanju poslova.

Rezultati ankete objavljeni su u drugome ovogodišnjem broju „Čarobne škrinjice“, časopisu Literarne grupe.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 27. 3. 2015.