Stripovi

Povodom rođendana Andrije Maurovića, u PŠ Trviž učitelj David Jelenković i učiteljica Tatjana Savić udružili snage te organizirali radionicu stvaranja stripa.

Rođendan slavnog crtača stripova, Andrije Maurovića, bio je prilika da se u našoj maloj, ali vrijednoj školi organizira radionica stripa. Učenici od 5. do 8. razreda spojili su se u ekipu crtača stripova te dali svojoj kreativnosti na volju. Ideja vodilja učiteljima bila je učenicima približiti ovaj način stvaranja priče te zainteresirati mlađe naraštaje  za izražavanje „jezikom“ stripa.

Kako bismo učenike bolje upoznali s tehnikama izrade stripa, krenuli smo u mali projekt koji je učenicima približio ovaj način izražavanja. Radionica je trajala dva dana te je tako održan prvi dio (ponedjeljak, 16. ožujka) te drugi dio radionice (17. ožujka). Prvi je dan bio posvećen teorijskom dijelu. Učenici su upoznati s definicijom stripa te njegovim glavnim značajkama: elementima (tema, kadar, slika i tekst, zvuk), upoznali su se s raznim stilovima stvaranja ove vrste na temelju primjera i usvojili glavne korake u crtanju stripa. Nakon toga, započeli smo prvu radionicu pod nazivom „Ja u stripu“. Drugi smo dan započeli svoju drugu radionicu „Znaš što sam jučer vidio …“, koja se temeljila na radu u paru. Na papiru formata A3, učenici su stvorili svoj strip, smišljajući priču te povezujući sličice tako što su stvarali kreativno djelo izmjenjujući se u izradi kadrova te korak po korak, približavajući se raspletu radnje.

Svakako, radionica je završila uspješno. Naučili smo mnogo novih stvari te potakli kreativnost izradom zanimljivih stripova.

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 27. 3. 2015.