Takva su pravila

Kako bi se učenicima ukazalo na problem bullyinga koji je sve češće prisutan u društvu, iskoristili smo priliku te se uputili u pazinsko kino kako bismo pogledali film „Takva su pravila“. U pratnji učenika bile su učiteljice Jasna Matas Sinožić, Tatjana Savić te voditeljica škole Mirjana Flego.

Mladi često mogu biti okrutni na više načina i iz više razloga. Dovoljno je da je netko predebeo, ili premršav... ili da je druge nacionalnosti, vjere, boje kože, materijalnog statusa roditelja... ili možda da muca ili šepa... pa da skrene pažnju svojih vršnjaka na sebe i tako postane predmet maltretiranja. Više je razloga koji mogu da potaknu bullying odnosno zlostavljanje među školskom djecom (ismijavanje i omalovažavanje kao što su pogrdna imena i dobacivanje, vrijeđanje na osnovi etničke pripadnosti, religije ili rase, ponižavanje na osnovi spola, materijalnog statusa, udaranje, guranje, otimanje i uništavanje stvari, ogovaranje, izbjegavanje, ignoriranje, izoliranje, širenje laži i glasina, prijeteći pogledi, grimase, iznuđivanje novca, ucjena). To je ustvari svjesno negativno postupanje u namjeri da se nekoga povrijedi i zastraši, a nasilnik uvijek ima veću moć od žrtve, pri čemu se njegovi postupci nemaju opravdanja.

Film „Takva su pravila“ tijekom prikazivanja privukao je veliku pažnju kod domaće publike ne samo zbog poznatog redatelja Ognjena Sviličića te iznimne glumačke postave koju su predvodili Emir Hadžihafizbegović i Jasna Žalica, već i zbog teme koja je obrađena na jedinstveni način – potičući gledatelja na razmišljanje o reakcijama i (ne)snalaženju pojedinaca u teškim životnim situacijama dok se, proživljavajući vlastite šokove uslijed tragedije, suočavaju sa sporim, ponekad i neučinkovitim funkcioniranjem službi zaduženih za pomoć.

Prije posjete kinu učenici su na satu hrvatskoga jezika upoznali smo se s tematikom filma te pojmom bullynga, a uređen je i pano na ulasku u školski prostor. Nakon pogledanog filma, na satu hrvatskoga jezika opet smo se osvrnuli na film te izmijenili dojmove. Učenici su dobili zadatke na radnim listićima, u kojima su trebali napisati cjeloviti osvrt na film (s naglaskom na poantu djela) te promisliti o problemu bullyinga (jesu li se dosad susretali s nasiljem među vršnjacima, kako ga spriječiti te kako postupiti ukoliko se susretnu s tim problemom).

objavio: Nika Katerina Batel   datum: 11. 3. 2015.