Šestaši u Roču i Humu

Učenici šestih razreda PŠ Tinjan, PŠ Sv. Petar u Šumi i PŠ Karojba bili su već tradicionalno na terenskoj nastavi u Roču, Aleji glagoljaša i Humu 25. listopada 2019. godine.

Tog sunčanog petka otputili su se u Roč gdje ih je dočekao Juri žakan, odnosno vodič Dean. Proveo ih je starim gradom, pokazao crkvice i spomenike te uputio ih u tajne starog srednjovjekovnog grada. Gospođa Mirjana Pavletić uvela ih je u glagoljsku tiskaru i pokazala kako se nekada tiskalo na tiskarskom stroju.

Put ih je vodio dalje Alejom glagoljaša. Promatrali su prekrasnu prirodu u jesenjim bojama i proučavali spomenike glagoljici i glagoljašima na putu od Roča do Huma. Učenici i učiteljice uključivali su se u izlaganja vodiča kako bi što detaljnije razjasnili važnost glagoljice za naše krajeve. Najmanji grad na svijetu dočekao ih je raširenih ruku. Razgledali su glagoljske grafite u crkvici sv. Jeronima te pokušali zamisliti kako se odvijao život u srednjovjekovnom Humu unutar njegovih čvrstih bedema. Vratili su se kućama sretni, obogaćeni novim spoznajama i pokojom sramežljivom simpatijom.

objavio: SNJEŽANA BANOVAC   datum: 8. 11. 2019.