S obnovljenom školom u novo polugodište

Prvo polugodište ove 2018./2019. školske godine završili smo sretni i ispunjeni, s mnogo lijepih trenutaka za pamćenje, a novo obrazovno razdoblje započeli smo u školi koja nam je tijekom prvog obrazovnog razdoblja energetski obnovljena. Što se sve zamijenilo, popravilo, obnovilo možete pročitati u nastavku:

U šest mjeseci završena energetska obnova stare školske zgrade

21.12.2018 10:50

U sklopu energetske obnove škole u Tinjanu uklonjen je azbestni krovni pokrov i na njegovo mjesto postavljen novi s izolacijom u skladu sa standardima energetske održivosti. Obnovljena su pročelja s kvalitetnom izolacijom, zamijenjena stolarija te postavljena LED rasvjeta

U Tinjanu je konferencijom za novinare obilježena energetska obnova zgrade osnove škole. Zdenka Turkalj Čohilj, ravnateljica Osnovne škole Vladimira Nazora Pazin u sklopu koje djeluje i osnovna škola u Tinjanu podsjetila je kako je ova škola izgrađena 1976., a gotovo 40 godina u ovu se zgradu, osim hitnih intervencija nije ulagalo.

Bespovratna sredstva

- U listopadu 2016. zbog azbestnog krova, loše izolacije, nebrtvljenja prozora i velikih gubitaka energije prijavili smo zgradu za energetsku obnovu na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, rekla je Turkalj Čohilj. Prijava je prihvaćena i nakon izrade dokumentacije od strane tvrtke NEOS iz Splita, radovi su povjereni O.K.I. Montu iz Zagreba koja je radove započela koncem lipnja, a iako je najviše radova izvedeno tijekom ljetnih praznika okončani su ovih dana kada je izvršena i primopredaja objekta.

Ukupna vrijednost projekta je 2.770.000 kuna od čega 234.000 kuna otpada ne dodatne radove. Projektu su odobrena bespovratna sredstava u iznosu od 1,2 milijuna kuna putem Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja te nešto manje od 800 tisuća kuna iz EU fondova. Razliku od 725,8 tisuća kuna podmirila je Općina Tinjan. Osim Osnovne škole Vladimira Nazora Pazin, partner na projektu bio je i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji su zajedno sudjelovali u pripremi i provedbi projekta.

- Zadovoljni smo što tijekom izvođenja radova učenici nisu morali seliti u druge objekte, pa se, iako u otežanim uvjetima nastava odvijala redovito, rekla je Turkalj Čohilj i dodajući kako je uz energetsku obnovu zgrade 174.850 kuna uloženo u obnovu svlačionice i sanitarija uz sportsku dvoranu. Tako sada 125 tinjanskih učenika i njihovi učitelji imaju zaslužene bolje uvjete rad te zdraviju radnu okolinu. Uz to ovaj je projekt značajan doprinos zaštiti okoliša, pa će se sredstva ostvarena od uštede energenata, uz potporu Općine Tinjan, ulagati u poboljšanje uvjeta rada u školi.

Goran Hrvatin, načelnik Općine Tinjan, dodao je kako je Općina s 50.000 kuna financirala konzultantske usluge, prijavu projekta i praćenje njegove realizacije.

Uštede do 50 posto

U sklopu energetske obnove škole u Tinjanu uklonjen je azbestni krovni pokrov i na njegovo mjesto postavljen novi s izolacijom u skladu sa standardima energetske održivosti. Potom su obnovljena sva pročelja s kvalitetnom izolacijom. Zamijenjena je stolarija na svim prozorima i vratima, ugrađeni su termostatski ventili na radijatorima, a klasična rasvjeta zamijenjena je LED rasvjetom, stoga Hrvatin očekuje da će ovako obnovljena zgrada donijeti uštedu na energentima od oko 50 posto.

Pazinski gradonačelnik Renato Krulčić podsjetio je kako je Pazinska osnovna škola Vladimira Nazora najveća osnovna škola u Hrvatskoj. Ova škola nastavu izvodi na 12 lokacija u Pazinu i susjednim općinama. Stoga je zahvalio Općini Tinjan na financijskoj potpori energetskoj obnovi škole, a to je, rekao je Krulčić, praksa i u drugim općinama koje zajedno s Gradom Pazinom vode brigu da svi učenici pazinske osnovne škole uče, borave i rade u primjerenim i ugodnim prostorima. Njegove je riječi potvrdila Sanja Banko, voditeljica Područne škole Tinjan. Ona je izrazila zadovoljstvo izvedenim radovima, a već se, kaže, osjeća toplina prostora u novom školskom ambijentu. (Mirjan RIMANIĆ)

objavio: Jadranka Mrak   datum: 31. 1. 2019.