Roč - Aleja glagoljaša - Hum

Učenici 6. razreda naše škole zajedno sa šestašima iz Karojbe, Motovuna, Trviža i Sv. Petra u Šumi posjetili su Roč, Aleju glagoljaša i Hum u pratnji svojih učitelja Hrvatskog jezika i Povijesti.

S Ročem su ih upoznali Ćiril i Metod koji su se vratili iz srednjeg vijeka kako bi im pokazali kakvo kulturno i umjetničko blago kriju ročke crkvice sv. Antuna i sv. Roka. Gospođa Mirjana Pavletić upoznala ih je s pričom o glagoljskom tisku te najstarijoj tiskanoj knjizi Misalu po zakonu rimskog dvora. U Aleji glagoljaša opisali su svako obilježje te ga pobliže objasnili uz pomoć svojih učitelja.

Dolaskom u Hum, završilo je njihovo putovanje zavičajem duha. Ovom terenskom nastavom ponovljeni su i usustavljeni nastavni sadržaji Hrvatskog jezika i Povijesti te zaokružena je povijesna priča o glagoljici na tlu Istre i Hrvatske.

objavio: DORIS Zajc Mofardin   datum: 10. 11. 2016.