Projekt „ Sunce-izvor energije na dlanu“ vrlo uspješno prezentiran javnosti

Kao što znate po našim izvještajima, tijekom protekla četiri mjeseca vrijedno smo izrađivali modele solarnog kuhala, solarnog kolektora i fotonaponske ćelije. Došlo je vrijeme da pokažemo što smo naučili i izradili. U četvrtak 5.lipnja prezentirali smo u Domu mladih plodove svoga truda.

Na prezentaciji  smo napravili izložbu modela ispred ulaza, na Suncu i pokazali njihovu praktičnu primjenu. Ispekli smo  jaje na solarni pogon, zagrijali vodu za umivanje i slušali radio na sunčevoj energiji. Također smo teorijski obradili fizikalne osnove svakog od modela  i prikazali ih u prezentaciji uz nekoliko zabavnih pokusa.

Donijeli smo i pregled rasipanja energije kroz staru stolariju, neizoliranu fasadu i loš azbestni krov u našoj školi kao i prijedloge za uštede u školi i kućanstvu. Najznačajnija ušteda može se postići, po našim proračunima, obnovom stolarije,fasade i krova i postavljanjem solarnih kolektora. Investicija je značajna, ali dugoročno vrlo isplativa.

Prezentaciju je popratilo uvodno predavanje prof. Korada Korlevića o aktivnostima Sunca, njegovoj korisnosti kao izvora energije  i štetnosti kod  pretjeranog izlaganja.

Privukli smo brojne goste: ravnateljicu, načelnika općine Tinjan, njegovog zamjenika, predstavnicu IRENe ( Istarska regionalna energetska agencija), voditeljicu škole, brojne učitelje, učenike, roditelje  i sugrađane.

Jako smo zadovoljni rezultatima i puni odličnih dojmova!

objavio: DORIS Zajc Mofardin   datum: 10. 6. 2014.