DAN ZNANOSTI

Dana 9. studenog u našoj je školi  obilježen Svjetski dan znanosti za mir i razvitak.

Učenici osmog razreda održali su kratku prezentaciju te su demonstrirali zanimljive i poučne pokuse iz fizike učenicima četvrtog razreda.

Učenice Ksenija Smolica i Marina Rotar usporedile su gustoće različitih tvari koje imamo u kućanstvu te su objasnile zašto tijela plivaju odnosno tonu. Katarina Vitas objasnila je zašto jaje pliva u slanoj vodi. Diana Krizmanić i Sara Bernik pokazale su da postoje različite vrste sila. Između dva magneta javlja se magnetska sila, a između plastičnog štapa i kose može djelovati električna sila.

Učenici Vjeran Bratović i Mate Bratulić ispitali su koji materijali provode električnu struju te su pokazali kako nastaje kratki spoj i njegove posljedice. Je li moguće cijelo kuhano jaje ugurati kroz usko grlo staklene boce? Učenica Sara Antolović dokazala je kako to učiniti na brz i jednostavan način. Medea Šestan demonstrirala je pokus u kojem gorenje svijeće uvuče vodu u čašu. Anamarija Vitas je deset čavala postavila na jedan čavao te je pokazala kako možemo tijelo postaviti u ravnotežni položaj. Dajana Milohanić je primjenom znanja o svjetlosnim pojavama uspjela postići da čaša postane nevidljiva.

Znatiželjni i veseli četvrtaši mogli su i sami isprobati kako spojiti strujni krug, kako napraviti da tijela postanu elektrizirana i još puno drugih stvari.

objavio: NATALI KABLAR   datum: 16. 11. 2017.