Razredni projekt „Okusi hrvatskih zavičaja“

Četvrtaši  PŠ Karojba i PŠ Tinjan s učiteljicama Robertom Rudela i Tamarom Damijanić provode razredni projekt „Okusi hrvatskih zavičaja".

Projekt je planiran u pet susreta učenika dviju škola, a u kojem se predstavljaju razne zavičajne regije Republike Hrvatske. Ciljevi projekta su:

- upoznati domovinu  kroz tradicionalnu kuhinju, istražiti recepte, različite namirnice, kušati i spremati jednostavna tradicijska jela,

- razgovarati i pismeno se izražavati o prehrambenim navikama, zdravom životu te o važnosti pravilne prehrane,

- proširiti znanje o kulturi pripremanja tradicionalnih jela, upoznati sličnosti i razlike u gastronomiji među geografskim regijama Republike Hrvatske,

- upoznati običaje krajeva kroz prehranu u različita godišnja doba i u različitim prigodama

- naučiti cijeniti rad i trud ljudi te razvijati zahvalnost za hranu.

Nakon prvog susreta u Karojbi, drugi susret je organiziran u prosincu u Tinjanu s jelima iz Like i Dalmacije.

Na samom početku susreta učenici četvrtog razreda PŠ Tinjan predstavili su recepte za jela i tradicijsku kuhinju Dalmacije i Like kroz prezentacije. Nakon prezentacije odglumili su kratki igrokaz „Dalmatinska spiza“, u kojem su se izmjenjivale dalmatinske pjesme o hrani. Kad smo upoznali koja se jela kuhaju u Dalmaciji i Lici, slijedila je i degustacija – marenda, koju su nam pripremile vrijedne kuharice: Ada Levak i Smiljana Lukšić . Kušali smo jednostavno dalmatinsko jelo: srdele i kuhani krumpir te kupus salatu. Nakon fine marende, sami smo se okušali u pripremanju štrudle s jabukama i orasima. Dok smo s nestrpljenjem čekali da se štrudla ispeče, zaigrali smo graničar, u kojem su i  ovaj put bili bolji učenici iz Tinjana.

Susret smo završili kušanjem slasne štrudle te pjesmom.

Veselimo se sljedećem susretu!

objavio: DORIS Zajc Mofardin   datum: 18. 1. 2017.