Projekt „Naša mala knjižnica“

I ove godine knjižnica se uključila u međunarodni projekt „Naša mala knjižnica“, kojem je osnovni cilj poticanje kritičkog čitanja među djecom odnosno poticanje čitanja među mladima.
U projektu Naša mala knjižnica sudjelovali su Mali knjižničari, učenici 3. razreda i knjižničarka Natalia Suman.

Projekt je započet čitanjem priče finskih književnika i ilustratora Aino Havukainen i Sami Toivonen. Učenici su poslušali i pročitali priču Detektivi Tiko i Piko, Slučaj Prepolovitelja. Tiko i Piko otvaraju detektivski ured, oblače detektivsku odjeću i odlaze na rođendan Ade Jaruge kako bi uhvatili tajnovitog Prepolovitelja. O kome se radi? Gdje se krije? I zašto prepolavlja stvari?

Učenici su pročitali knjigu te saznali krivca u priči. Shvatili su poruku koju priča šalje. Ekološka dimenzija ove knjige pomogla nam je da osvijestimo temu prevelike količine igračaka i zbrke u glavama koju ona stvara.

Rješavale su se i kreativne knjižice, a najzanimljivija igra im je bila igranje detektiva i dobrog zapažanja. Učenici su se podijelili u grupe, jedna grupa su bili detektivi i imali zadatak da dobro promotre svoje prijatelje. Detektivi su na pet minuta napustili prostoriju, u međuvremenu su ostala djeca promijenila nešto na sebi (raspustili kosu, okrenuli majicu, skinuli čarapu itd.). Detektivi, su imali zadatak uočiti što se promijenilo kod kojeg učenika.

Koristeći svoju bogatu maštu učenici su temperama i tintom, otiscima prstiju oblikovali slike. Napravili su detektivske kape, povećala i Adu.

Svake godine učenici uživaju u čitanju slikovnica i knjiga te u ispunjavanju raznih kreativnih zadataka.

objavio: Marija Bašić   datum: 30. 3. 2021.

« Travanj 2024 »