Promocija strukovnih zanimanja

Obrtnička komora Istarske županije u suradnji s udruženjima obrtnika, srednjim školama koji obrazuju učenike za strukovna i srodna zanimanja u Istarskoj županiji i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, organiziraju promociju strukovnih zanimanja.

Predavanje će se održati dana 12.2.2020. u 17 sati u Plavoj dvorani Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile u Pazinu, a na njemu će se prezentirati sljedeće srednje škole:

•          Tehnička škola Pula

•          Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč

•          Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula

•          Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile Pazin

•          Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj

Cilj promocije jest pružiti učenicima završnih razreda osnovnih škola i njihovim roditeljima informaciju o mogućnostima nastavka obrazovanja te perspektivi koju pruža odabir strukovnog zanimanja. Komora naglašava važnost prakse u školovanju, a smatraju i kako je potrebno uravnotežiti broj upisanih učenika s obzirom na potrebe gospodarstva. Stanje na tržištu rada je trenutno takvo da odabir strukovnog zanimanja omogućuje učeniku gotovo sigurno radno mjesto po završetku srednjoškolskog obrazovanja, a ovisno o afinitetima svakog učenika, mogućnost pokretanja vlastitog posla osnivanjem obrta ili poduzeća.

Osim toga, cilj predavanja jest da učenici dobiju odgovore i na sljedeća pitanja:

• Što želim i mogu raditi u životu, „leži“ li mi zanimanje za koje sam zainteresiran/a?
  • Što će mi pružiti određeno zanimanje i kako izgleda obavljati ga?
  • Kakva je konkurencija i kakve mogućnosti za zapošljavanje, napredovanje ili vođenje vlastitog posla u željenim zanimanjima?

Pozivamo sve učenike 7. i 8. razreda te njihove roditelje da se odazovu ovom predavanju u što većem broju.

objavio: Loreta Oroš   datum: 24. 1. 2020.